Ученици издигнаха портрети на народни будители и развяха училищни знамена в шествие по софийските улици. Парадът беше по повод днешния празник - Денят на народните будители.

Ученици от всички софийски училища се събраха рано сутринта пред Народната библиотека, където поднесоха цветя и венци на паметника на Светите братя Кирил и Методий.

Възпитаници на духовната Семинария поведоха шествието с иконата на Св. Иван Рилски.

Ученици, учители, ректори, студенти, представители на Светия Синод и културни дейци, заедно с министрите на образованието и на културата преминаха по софийските улици и се събраха на площада пред Народния театър.

Архимандрит Сионий, ректор на духовната семинария, донесе огъня на просвещението и го раздаде символично на факлоносци от всички училища. Тържеството продължи с награждаване на 15 заслужили учители с наградата на Министерство на образованието "Константин Величков".

След церемонията започна представление на постановката "Хъшове" по повестта "Немили-недраги" на Иван Вазов в чест на пенсионираните учители.

* * *
В деня на народните будители в свищовското село Ореш отбелязаха 355 години от издаването на първата печатна книга на български език. Тя носи името "Абагар" и е отпечатана през 1651 година в Рим под авторството на Филип Станиславов.

Денят на народните будители в Ореш е специален празник. Хората тук се гордеят, че са потомци на възрожденеца Филип Станиславов, издал първата печатна книга на български език. И като такива имат амбицията да хвърлят повече светлина върху живота му.

Петър Петров - кмет на село Ореш: "Жалко обаче е, че липсва в историята на България за това светло негово дело. Затова ние, орешенци, ще впрегнем всички сили наистина да издадем такава книга от неговата кореспонденция."
 
По повод 355 години от отпечатването на "Абагар" всички в Ореш празнуват с надеждата, че запалената от Станиславово искра ще остане символ на България неподвластен на времето и промените.

Двеста двадесет и четири преподаватели, духовници, ученици и граждани последователно преписваха откъси от Историята. Началните пасажи ще напишат кметът на Велико Търново, ректорът на Великотърновския университет и представител на Великотърновската митрополия. Началото беше дадено в 10:00 часа, след което по улиците на града ще премине шествие с портретите на народните будители.

Проектът има за цел да приобщи младите хора към символите и ритуалите от общоучилищния живот, да съхрани традиции от историята на българското образование. За първи път в България ромски инициативен комитет и софийското читалище "НЕВО ДРОМ" организират тържества по случай деня на народните будители.

***
Писателят Богомил Райнов е носителят на държавната награда "Свети Паисий Хилендарски" за 2006 година. Отличието беше връчено днес от министър-председателя Сергей Станишев за цялостното творчество на писателя и в чест на 1 ноември - Денят на народните будители.

Читателите познават Богомил Райнов като автор на едни от най-популярните български криминални романи - "Умирай само в краен случай", "Тайфуни с нежни имена", "Денят не си личи по заранта". Много от тях бяха екранизирани и се превърнаха във филмови хитове през 70-те години. По новелата "Пътища за никъде" Райнов създаде сценария на филма "Бялата стая" с участието на безсмъртния Апостол Карамитев. За своето творчество днес писателят получи държавната награда "Свети Паисий Хилендарски".

Сергей Станишев: “Учредена съгласно Закона за закрила и развитие на културата, се присъжда на Богомил Райнов за изключителен принос към националната култура и духовните ценности на страната”.

Богомил Райнов: “Мисля, че по-просто би било да възприемаме литературата като човекознание. Именно върху този необятен терен - човекознанието, се срещат, съчетават или взаимно отричат делата на държавници, политици и създатели на измислени истории”.

***
В деня на Народните будители ученици от няколко столични училища организираха Парад на отпадъците в центъра на София. Те дадоха урок на възрастните, как да превърнат столицата в по-красив и чист град.

Целта на шествието беше децата да покажат на възрастните колко е важно разделното събиране на боклук. Затова те се разходиха по булевард “Витоша”, преоблечени като отпадъци.
Децата показаха нагледно как боклука трябва да се сортира на стъкло, хартия, метал и пластмаса, а биологичната маса да се съхранява в специални композери, където след процес на гниене се образува тор, която може да се използва в домакинството. Така накрая в депата за балиране не остава почти нищо.

***
Деня на будителите за първи път днес празнуваха и 9 жени, които се учат да четат и пишат в Основното училище "Никола Вапцаров" в град Нови пазар.

Всеки ден в 15 часа те започват учебните занятия на най-големите ученици в училище “Никола Вапцаров" в Нови пазар. Групата е от 9 безработни жени на възраст от 18 до 29 години. За присъствието си в час те получават по 3 лв. на ден. Повечето от жените са бивши възпитаници на училището, които не са завършили образованието си. През лятото, когато влезли в класните стаи, шест от ученичките не можели да четат и пишат.

На 9 ноември учениците ще попълват тест и ще имат изпит по четене. Ако се представят добре, ще получат свидетелство за завършен ограмотителен курс.

***
Днес за втора поредна година с тържествена церемония пред парадния вход на президентството беше издигнат националният флаг. Президентът поздрави представителните гвардейски части по случай Денят на народните будители.