
Унгарските власти обмислят възможността да отложат момента, в който гражданите на Румъния и България, ще могат да работят без ограничения в страната, която се присъедини към Евросъюза преди две години.
Според представители на властите, Будапеща следи внимателно как ще се отнесат останалите членки на Европейския съюз към румънските и българските работници. "Ако други държави затворят границите си за работната сила от тези две страни, Унгария ще бъде принудена да приложи ограничителни мерки за предотвратяване парализирането на пазара на труда", казват от Министерството на труда и социалните въпроси. Ако мнозинството страни отложат незабавното и безусловно приемане на работниците от новите страни-членки, останалите се страхуват, че всички работници ще се стекат на тяхна територия. Всяко правителство има право да забави приемането на румънски и български работници за период, който варира от две до седем години след присъединяването.
Между 30 и 40 хиляди румънски работници пристигат всяка година законно в Унгария. Повечето от тях работят в сферата на строителството и общественото хранене. Проблемът със свободата на пазара на труда в Унгария е политически въпрос, заради съществуването на унгарско малцинство в Румъния, от чиито редове идва естествена миграция към Унгария.
През есента ще стане ясно дали Унгария ще забрани достъпа на работници от България и Румъния. Това заяви унгарският премиер Ференц Дюрчани, който е на посещение у нас. Въпросът с достъпа на българите до трудовия пазар на Унгария е бил обсъден на срещата на четири очи между двамата премиери. Решението дали българите ще имат достъп до пазара на труда в Унгария ще стане факт през ноември или декември тази година.
Ференц Дюрчани: ”Унгария подкрепя България за влизане в Европейския съюз. В същото време ние сме длъжни да прилагаме правилата на общността срещу нелегалните работници. За нас главният проблем са нелегалните работници от Румъния, където живеят около един милион етнически унгарци, към които се чувстваме отговорни. Макар да нямаме такива проблеми с България, ние сме длъжни да следваме еднаква политика както към Румъния, така и към България”.
Сергей Станишев: ”Аз съм сигурен и това мисля, че прозвуча и в разговора ми с унгарския премиер Дюрчани, че България и българската работна сила не би представлявала заплаха за унгарския пазар на труда”.