Напук на политическото напрежение студенти от България и Северна Македония строят мостове и обсъждат европейски идеали за сътрудничество.
Едно лятното училище с името „Да преосмислим Европа заедно“ събира младежи от четири университета на Стария континент.
„С македонци винаги сме се разбирали, никога не сме имали проблем. Беше добър разговор, доста си паснахме като хора. Успях да чуя другата страна. Както всички знаем, в един конфликт винаги има две страни и най-важното е да разберем отсрещната страна, за да можем да разберем самия конфликт, съответно да намерим решение на него“, казва Теодора, студент в НБУ в София.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В лятното училище близо 30 студенти по политология и международни отношения участват в срещи с политици, дипломати, експерти и изследователи на Европа и Балканите. Инициативата е на Френско-германското младежко бюро.
„Имахме симулация, в която българите трябваше да представят Македония, а македонците – България. По някакъв начин поставихме добра основа за това как ще се случват събитията по време на проекта и така се създаде емпатия у нас – младите. С това, че не гледаме нещата само от едната страна, но имаме по-общ поглед за целия конфликт и за целия спор между България и Македония“, казва Евгения, студент в университета „Св. св. Кирил и Методий в Скопие.
Балканската обиколка минава през Скопие, Прищина, следва София. Редом до студентите от България и Северна Македония са и техни колеги от Франция и Германия. Обменът ще продължи през следващите месеци в Париж и Берлин.
„Имам интерес към европейската интеграция. Да съм тук и да споделям опит с всички хора, които живеят тук, разшири моята перспектива. Според мен е добро решение и ние да участваме, за да преместим фокуса от миналото към бъдещето. Франция и Германия вече сме преодолели нашата дългосрочна вражда. С нашето помирение ние сме показали каква страхотна перспектива може да има за сътрудничество“, казва Лиза-Мари от Хумболтовия университет в Берлин.
„Научихме много. Имахме и своите неформални моменти. Станах приятел с германци, македонци, българи. Споделихме различни култури, което ни обогати. Това ни позволява да вярваме в една разширена Европа... Европа в едно по-добро здраве“, каза Матео от Университета за политически науки в Париж.
Младежите гледат с оптимизъм към бъдещето и се надяват политиците да вземат предвид и техния глас.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK