Двадесет нови дефибрилатора ще бъдат поставени на централни места в столицата, сред които метростанции, театри, музеи и други културни обекти. Дарението за Столична община е осигурено от Кaizen Gaming в рамките на инициативата „Сила да спасяваме живот“.

Дефибрилаторите бяха дарени на 09.07.2025 г. на официално събитие за гости и медии пред една от локациите, на които вече е монтиран такъв - Регионалния исторически музей в София.

Автоматичните мобилни дефибрилатори Zoll Powerheart G5 осигуряват животоспасяваща терапия при инциденти, свързани с внезапно спиране на сърцето или сърдечна недостатъчност, предоставяйки електрическа стимулация по сигурен, бърз и ефективен начин.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Въпреки своята мощност, дефибрилаторите са изцяло автоматизирани и лесни за използване, дори от неспециализирани лица, защото разполагат с гласова индикация на български и на английски език и придружаващи ги инструкции за употреба. Мобилните дефибрилатори са подходящи при спешни случаи или нужда от незабавна реакция на публични места, където би могло да е необходимо оказване на първа помощ.

Дарението ще осигури допълнителна защита и превенция при ситуации, които изискват незабавна медицинска помощ. За съжаление статистиката сочи, че в България сърдечно-съдовите заболявания са един от най-честите фактори, които причиняват внезапни смъртни случаи или водят до тежки здравословни последствия. В преобладаваща част от случаите, навременната дефибрилация е от ключово значение, за да може човек да бъде спасен.

В допълнение към дарението на дефибрилаторите, съвместно с Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към Столична община ще бъдат проведени и поредица от обучителни сесии за съответните екипи по места, които ще имат за цел да осигурят необходимата подготовка за оказване на първа помощ.

„Всеки офис, институция или публично място трябва да бъдат снабдени с подобни устройства, които са лесни и интуитивни за употреба и могат да спасяват животи. За целта е необходимо да се изгради нужната култура и мрежа от обучени хора, които знаят как да работят с тях. Именно това е мисията и на Фондация „Първите Три Минути“ и причината да сме част от кампанията на Betano – за да популяризираме значението на първата помощ и обучението на доброволци в България, които да реагират по спешност и да подпомагат усилията на медицинските лица“ – сподели Александър Манушев от Фондация „Първите Три Минути“ - официален партньор на инициативата.

По време на събитието, бе показана симулация по оказване на първа помощ с автоматичен дефибрилатор и как да действаме при случай на сърдечен пристъп на публично място. В България от внезапен сърдечен арест годишно умират повече от 10 000 души, което е 10 пъти повече, отколкото в автомобилни катастрофи, пожари и природни бедствия, взети заедно. Страната ни е също така в челните редици в Европа по заболявания на сърдечно-съдовата система, като това е най-честата причина за смърт. Данните на Националния център по обществено здраве и анализи показват, че за 2023 г. 58.9% от всички смъртни случаи в страната са били причинени от болести на органите на кръвообращението.

Предвид значимостта на сърдечно-съдовите заболявания, превенцията и осигуряването на навременна спешна помощ са от ключово значение.

Новите автоматични дефибрилатори ще бъдат достъпни на следните локации в София:

1. Метростанция „Люлин“;

2. Метростанция „Сливница“;

3. Метростанция „Западен парк“;

4. Метростанция „Константин Величков“;

5. Метростанция „Европейски съюз“;

6. Метростанция „Лъвов мост“;

7. Метростанция „Джеймс Баучер“;

8. Метростанция „Младост“;

9. Метростанция „Александър Т. Балан“;

10. Метростанция „Дружба“;

11. Общински културен дом – Средец;

12. Общински културен дом – Красно село;

13. Общински културен дом – Искър;

14. Общински културен институт – Надежда;

15. Столична библиотека;

16. Регионален Исторически музей – София;

17. Софийска градска галерия;

18. Театър „София“;

19. Малък градски театър „Зад канала“ ;

20. Полигон на Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към СО.

Всеки, който стане свидетел на ситуация със сърдечна криза или колапс, може да се обърне за съдействие към екипите за поддържка по места, както и да потърси незабавна помощ на телефоните за спешна медицинска помощ. Навременното съдействие в подобни ситуации е от решаващо значение. Важна е и регулярната профилактика, както и годишните прегледи на сърцето и кръвоносните съдове.