Израелската авиация разпръсна листовки, в които предупреди населението, че ще обстрелва всяка кола, която се движи на юг от река Литани. Франс прес пояснява, че районът включва разрушения от бомбардировки град Тир, където назрява хуманитарна криза.

Двама израелски войници са загинали и петима са ранени в сражения с Хизбула край границата, съобщи израелската армия. По нейни сведения убитите бойци на Хизбула са 25, но засега информацията няма потвърждение от радикалната групировка, която е обявила общо 53 жертви до момента. Днес Хизбула е изстреляла най-малко 90 ракети по градове и села в северен Израел. Ранени са двама души. Според властите в Бейрут четириседмичните бойни действия в Ливан са отнели живота на над хиляда неизраелци, близо 970 от които цивилни. Израелският военен министър Амир Перец заяви, че е наредил на армията да се подготви за следващия етап на настъплението по суша - поемането на пълен контрол над всички ракетни установки на Хизбула.

Амир Перец, министър на отбраната на Израел: "Наредих на командващите израелските отбранителни сили да да се подготвят за операция, чиято цел е завземането на ракетните установки и максимално да ограничат възможностите на Хизбула да стреля срещу Израел."

Междувременно премиерът Ехуд Олмерт определи като интересно предложението на Ливан да разположи 15 хиляди свои войници в южен Ливан като част от споразумението за прекратяване на огъня. Той обаче подчерта, че разполагането трябва да върви паралелно с разоръжаването на Хизбула.

Ехуд Олмерт, министър-председател на Израел:"Ще проучим предложението. То изглежда интересно, ще го разгледаме подробно. Ще се консултираме и с други страни, които са заинтересовани от ситуацията и работят по резолюцията в Организацията на обединените нации."

Израелските ръководители обаче гледат предпазливо на ливанското предложение и се опасяват да изтеглят армията от южен Ливан, преди Хизбула да се е разоръжила. Олмерт предлага успоредно с ливанските войници в района да бъде разположен и солиден многонацианолен контингент."

* * *
Сухопътните сражения между израелската армия и бойците на групировката "Хизбула" се водят далеч от погледа на медиите. Си Ен Ен показа репортаж, заснет на фронтовата линия.

"С падането на нощта тези войници започват да се готвят за секретна мисия. Пред тях е път, по който е пръснат поне 1 тон експлозиви Це-4.
Мисията на тази инженерна бойна част е да стигне преден пост на Хизбула при Кархум. От там стрелят снайперисти. Планът за тази вечер е, да стигнат там, да убият или заловят тези, които са там и да взривят мястото.

Кархум е на малко повече от километър навътре в Южен Ливан, но до там не се стига лесно. Частта се придвижва с "Пума". Бронираната машина е пълна с експлозиви и хора. Никакви светлини, камерата снима през уред за инфрачервено виждане.

Въпреки, че пумата е бронирана - няма никаква гаранция. Опасното е стрелбата с РПГ-тата - ръчните противотанкови гранатомети. Майор Идо - командирът на частта е нащрек. Пътят иначе е час-два, но сега след 6 часа на път целта все още не е достигната.

Чак три часа по-късно майор Идо издава заповед войниците пеша да навлязат в зоната. Засега никой не стреля по тях. Някои заемат позиции, други залагат експлозивите.

Едно от интресните неща за Кархум е, че израелската армия е заемала тази позиция докато е окупирала Южен Ливан. При изтеглянето си от тук през 2000 година те взривили обекта. Хизбула дошли, възстановили позицията и я използват. Сега израелците ще я взривят така, че никой никога да не може да я използва.

Сапьорите залагат взрива. Близо до комуникационната антена намират склад с оръжия - ракети, триножника за изстрелване.

Войниците забелязват на главния път наблизо самоделна бомба, поставена от Хизбула. Затова булдозери обработват още веднъж района. Майор Идо командва всички да се качват по машините. Предстои да взривяват. След като серазсее димът двама войници ще побият пак израелския флаг, и частта потегля обратно."

* * *

Утре - точно четири седмици след началото на ожесточените бомбардировки между Израел и Ливан - Съветът за сигурност на ООН най-вероятно ще гласува американско-френската проекторезолюция за прекратяването на конфликта.

Русия отказва да приеме сегашният текст защото бил "неизползваем" за Бейрут. Това изказване на представител на Русия в ООН се разминава с официалната руска позиция от събота, когато Москва обяви, че като цяло подкрепя документа. То идва и като студен душ за британския премиер Тони Блеър, който излиза в отпуска и се надяваше документът да бъде приет до утре. Оптимизъм е обзел и германският външен министър, който пристигна в Бейрут като първа спирка от тридневната му обиколка в Близкия изток.

Франк-Валтер Щайнмайер, външен министър на Германия: "Знаете, че през последните дни се водеха ожесточени спорове по формулировките в резолюцията. Страните-членки Съвета за сигурност изглежда вече са постигнали споразумение, затова сега е важно да се осигури одобрението на документа в засегнатия регион."

Проекторезолюцията призовава за край на военните действия, което означава Хизбула да спре атаките си, а Израел - военната си офанзива. Ливан обаче не приема този вариант, защото той не предвижда изтаглянето на израелските войски. В момента Катар, единствената арабска страна - член на Съвета за сигурност, предложи поправка, предвиждаща Израел да напусне Ливан веднага след прекратяването на бойните действия.