Тази вечер започва заседание на кризисния щаб в Бургас, на което ще се решава дали да бъде обявено бедствено положение в цялата област. Наводнени хотели, сгради и улици има в почти всички курорти по Черноморието – “Слънчев бряг”, Обзор, Созопол, Китен, Приморско, Несебър и Поморие. Екип на Би Ти Ви успя да стигне до една от бедстващите общини - Созопол. Там природната стихия е отнесла част от плажа “Харманите”. Десетки заведения са пропаднали.

В община Созопол е обявено бедствено положение. На къмпингите “Градина”, “Смокиня” и “Каваци” има наводнени палатки и отнесени от водата каравани. Особено критично е било положението край Иракли.Там бурята е отнесла палатков лагер и са били евакуирани над 40 туристи, сред които и четири деца. Петима души от тази група са били повлечени в морето от настъпващия порой и са спасени от водолазен екип. Други 34 души, останали в изолация в следствие на разрушен мост към село Емона, също са евакуирани. Работата на спасителните екипи ще продължи и тази нощ до овладяване на бедственото положение, заявиха от Областна управа-Бургас.

Георги Николчев-заместник областен управител: "Всички екипи на Гражданска защита са мобилизирани привличаме допълнителна техника от Варна, Кърджали, Стара Загора пътуват насам помпи, техника, която да ни помогне за отводняването".

Критична е обстановката в “Слънчев бряг”, като курорта е почти недостъпен. По улиците има 15 сантиметра вода, а много хотели са наводнени. В момента в “Слънчев бряг” има около 30 000 туристи. Допълнителен проблем е и старата канализационна система на свръх застроения курорт.

За тези, които пътуват от и за морето - ето и актуалната пътна обстановка:
затруднено е движението по пътя между къмпинг "Ахелой" и село Ахелой;
заради наводнение на пътя Бургас-Созопол при къмпинг "Градина" движението също е затруднено; залят е и пътят Дюлински проход - Оризаре.
Вече е възстановено движението между Бургас и Варна в района на Обзор.
Вследствие на влошените метеорологични условия от 6.30 часа тази сутрин е затворено и пристанище Варна.

Туристите, които са пострадали в резултат от наводненията по Черноморието, имат право на обезщетения. Но те се изплащат само, ако има предварителното договаряне с туроператорите, обясни във Варна председателят на Комисията по търговия и защита на потребителите Дамян Лазаров.
Според туроператори, стандартната застраховка, която сключват туристите включва най-често злополука, заболявания и болнично лечение, но в нея няма клауза природно бедствие. В този случай Комисията за защита на потребителите трудно може да съдейства на туристите, които ще потърсят обезщетения за провалената си в резултат на наводненията ваканция.

Доц. Марин Нешков - председател на Варненската туристическа камара: “Въпросът опира до проблеми, свързани със застраховките, проблеми, свързани с договорите - т.е. туроператорът какъв договор е сключил с туриста, респективно с хотелиера”.

3а месеца Комисията за защита на потребителите във Варненска област е направила 353 проверки. Най-честите нарушения са: неспазване на категоризацията на заведенията по морето, обясни председателят на комисията Дамян Лазаров. В разкритите приемни във Варна и курорта “Златни пясъци” досега има над 35 жалби на туристи.

***
Интензивните валежи причиниха щети и в други райони на България.
Силен дъжд вали над Велико Търново и региона.
В област Добрич са наводнени 150 къщи; в селата около Генерал Тошево водата на места достигна метър и половина.
В Смолян второ денонощие продължава да вали дъжд, придружен с градушка, но засега там няма поражения.
В Ловешка област са наводнени над 130 къщи в три села.
Причина за бедствието са високите подпочвени води и затлачените дерета. Над 20 къщи и дворове са наводнени в ловечкото село Петревене.
Това се е случило и миналото лято, но никой не се е поучил от предишната криза.
От утре общинските комисии отново започват оценка на щетите, а екипи на ГЗ отводняват къщите в засегнатите села.

***
Вчера “Софийска вода” алармира за запушените шахти на столицата, които могат да превърнат в бедствие всеки летен дъжд.
Днес екип на Би Ти Ви провери дали се почистват шахтите в София, на фона на непрестанните валежи в последните дни.

От петък до днес екипите на “Софийска вода” са се отзовали на близо 100 повиквания за затлачени водоосточни шахти в столицата. Средно пет минути трябват на канално чистачната машина да отпуши затлачената шахта, установи проверката на Би Ти Ви. Все по често обаче екипите се натъкват на циментирани или запушени с бетон шахти. Това става по немърливост и недоглеждане при новото строителство или при преасфалтиране на улиците.
За да не се запушват вече затлачени шахти трябва да се чистят улиците. Точен график за това обаче няма, признават работници от фирмите по чистотата.