Разпространителите твърдят, че освобождаването от 20- процентната ставка ще намали цените, и ще увеличи потреблението и тиражите на изданията у нас. Те потърсиха подкрепа на искането си, с откритата рано тази сутрин подписка в градинката пред паметника на Свети Климент Охридски.

Символиката е един учител, първоучител на българския народ. Другото е, че Университетът е пред нас. От другата страна е ковачницата на законите- парламентът.

Че и сега книгите са им скъпи, казаха повечето минувачи. Всеки получи брошура, в която реторично бе зададен въпросът, трябва ли книгите да влязат в списъка на изчезващи видове.

Текста от проектозакона за ДДС за облагане на книжните издания депутатите одобриха преди дни. Днес малко момиче седна върху книжен куп, за да покаже на възрастните, че иска да чете повече.
Подписката продължава до петък, същевременно листовки срещу данъка ще бъдат разпространени и в библиотеките и книжарниците.

Събирането на подписи и раздаването на информационни материали в подкрепа на кампанията ще продължи на това място до 30 юни. След това от асоциацията обмислят нови протестни действия. Според председателя на асоциацията, ако се премахне 20-процентният ДДС върху книгите, се очаква цените им да намалеят с 10 %, а потреблението им да се увеличи също с 10 %.

По-големият брой книжни заглавия ще доведе до увеличаване на хонорарите на писателите и преводачите, които в момента са много ниски. Според асоциацията у нас годишно се издават 12 пъти по-малко заглавия от европейските страни, а българските библиотеки изостават с десетилетия от развитието на библиотечното дело в света.