Началото на ловния сезон и предстоящото застудяване увеличават риска от нова вълна на шап у нас. Държавата настоява за по-бързо поставяне на загражденията по границата с Турция, които да спрат миграцията на диви животни от юг. Природозащитниците обаче са против.

1000-километровия кльон край Малко Търново преди 20 години е охраняван от 10 000 души. Само дивеч минава оттам сега. Последната епидемия от шап, прескочила безпрепятствено турската граница и донесла загуби за милиони за стопаните и за държавата, принуди правителството да възстанови загражденията.

Министърът на земеделието Мирослав Найденов съобщи пред bTV, че тръжните оферти за изграждането на новите ограждения  вече са отворени:

„Поставени сме пред дилемата да нарушат закона, заобикаляйки обществената поръчка. Става въпрос за 7 милиона, има натиск от държавата, има опасност, че със застудяване на времето отново ще се появи шап”.

От природен парк Странджа и местното население са категорично против нови заграждения. Ако ще се строи ново заграждение по границата, то трябва да мине по река Резовска и ще спре достъпа не само на животни, но и на хора.

Според специалистите при този релеф изграждането на съоръженията е почти невъзможно, тъй като, за да са ефективни, те трябва да бъдат вкопани в земята или да минават по средата на реката.