
“Никога досега болест по животните не е представлявала такава глобална заплаха с такива мащаби и такава скорост на разпространение. Сега тя е на прага на Европа”, заяви Бенита Фереро Валднер, еврокомисар за външните отношения.
Еврокомисията обеща помощ от сто милиона евро за глобалната борба срещу птичия грип, в опит да предотврати мутации на вируса в катастрофална пандемия сред хората. Тридесет и пет милиона евро ще бъдат насочени към азиатските страни, които бяха най-тежко засегнати от заразата, а четири милиона ще бъдат отпуснати за Турция.
***
Министърът на околната среда и водите у нас разпореди, да се засили контролът върху дивите мигриращи птици, особено в областите, близо до Турция и Румъния. Ескпертите от регионалните екоинспекции трябва да следят ежедневно за умрели диви птици, включително и в почивните и празничните дни. Министърът е разпоредил да се проверява всеки сигнал за мъртва птица, подаден от външни лица.
Областната епизоотична комисия в Добрич проверява спазват ли се разпоредените превантивни мерки срещу птичи грип. Районът става по-рисков след прелета на 50 000 белочели гъски в началото на седмицата и установяването им в Дуракулашкото и Шабленските езера.
"Аз мога да кажа, че нашия район е най-рисков от цялата страна с тези водоеми, които имаме, но птиците са невинни, виновният ще бъде човека, ако допуснем заболяването. Най-важното според мен е да отделят птичия двор от останалите животни и никой да не влиза в този птичи двор", коментира д-р Александър Александров, началник на РВМС – Добрич.
Според специалистите директният контакт на диви и домашни птици до голяма степен е ограничен. Но има рискове заразата да се пренесе по косвен път.
Белочелата гъска носи генетично заложен грипен вирус. И той може да се предаде на домашни птици чрез екстременти, напирмер. Затова областната комисия задължи всички земеделски стопани да измиват техниката си, след работа на полето. А тези, които влизат в земеделските земи и горите трябва да измиват обувките си, за да не пренесат заразата.
***
Всички кораби, които влизат у нас през пристанище Варна от Турция, или от Румъния, минават през щателна проверка заради риска от птичи грип.
Граничните инспектори са инструктирани да запечатват хладилните камери на плавателните съдове, ако в тях бъде открито птиче месо.
Така се гарантира, че у нас няма да бъдат вкарани количества от месото, по време на престоя на корабите.
След днешното заседание на Кризисния щаб към Областната епизоотична комисия стана ясно, че в аптечната мрежа във Варна липсва препаратът "Тамифлу", който се използва като антивирусно средство. В момента, аптеките в морския град разполагат само със 75 опаковки от лекарството. До края на месеца няколко аптечни вериги са обещали да осигурят още около хиляда опаковки.