Въможно ли е да се измисли рецепта за живот на Титан – един от спътниците на планетата Сатурн? Ново проучване на НАСА показва, че в замръзналите метанови езера на тази луна могат да се образуват клетъчноподобни мехурчета. Това прави Титан потенциален инкубатор за живот – въпреки лютия студ и без нито една капка вода.

"Ще се появят ли миниизвънземни на Титан", пита "Билд" в своя публикация.

С диаметър от 5150 километра, Титан е по-голям от планетата Меркурий и вторият по големина спътник в Слънчевата система след Ганимед на Юпитер.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Особено вълнуващо е, че Титан е единственото известно небесно тяло в Слънчевата система, което подобно на Земята има стабилни течности на повърхността си. Само че не става въпрос за вода, а за течен метан - дори при минус 180 градуса по Целзий.

Според НАСА на повърхността могат да се образуват така наречените „везикули“ – малки мехурчета, наподобяващи клетъчни стени. Те се образуват, когато определени молекули се събират в метанови езера като тънък филм.

Когато метановият дъжд изхвърля капчици, тези филми се сгъват в един вид клетъчна мембрана. Учените виждат това като възможен предшественик на живота.

Изследователят от НАСА Конор Никсън обяснява: „Съществуването на везикули на Титан ще покаже нарастване на подредеността и сложността – и двете са предпоставки за произхода на живота. Това може да промени начина, по който търсим живот на Титан“.

В продължение на десетилетия водата се смяташе за предпоставка за живот. Но Титан показва, че нещата биха могли да бъдат различни – с течния метан.

Това внезапно поставя цели галактики от „необитаеми“ светове в центъра на изследванията.

И търсенето на евентуален извънземен живот в нашата слънчева система едва сега започва/ НАСА ще изпрати сонда до спътника на Сатурн – Dragonfly ще лети през 2028 г. Това е летящ дрон с осем витла, който е планиран да кацне през 2034 г. след полет от около шест години и след това да изследва почвата, въздуха и химичния състав.

Самите метанови езера не са пряката цел на Dragonfly – но може би летящият робот ще извади някои органични извънземни наченки от пясъка.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK