Таксата за цифрово разрешително за пътуване до Европейския съюз ще бъде увеличена на 20 евро (около 23 долара), почти три пъти повече от първоначално предвидената сума. Това предвижда предложение, публикувано от Европейската комисия, предаде БГНЕС, позовавайки се на АФП.

Корекцията в бъдещата система ETIAS, която все още не е въведена, засяга граждани на държави със свободен достъп до Шенгенското пространство без визи. Според Комисията промяната е мотивирана от инфлацията и нарасналите оперативни разходи.

„Новата сума ще уеднакви цената на разрешителното за пътуване до ЕС с тази на подобни международни програми“, посочиха от изпълнителния орган на Съюза.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Регламентът за Европейската информационна и разрешителна система за пътуване (ETIAS), приет още през 2018 г., първоначално предвиждаше такса от 7 евро. За сравнение, британската система ETA струва 16 британски лири (21 долара), а американското разрешително ESTA също е на стойност 21 долара.

ETIAS ще се изисква за граждани на трети страни, които не се нуждаят от визи за краткосрочен престой в Европа – включително Канада, Великобритания и Съединените щати. Разрешителното ще важи за срок от три години и ще бъде задължително за всички държави от ЕС с изключение на Ирландия, както и за Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн. Освободени от таксата ще бъдат пътуващите под 18 и над 70 години.

Системата има за цел да засили сигурността, да ограничи нередовната миграция и да улесни граничния контрол за редовни пътници. Въвеждането ѝ обаче многократно бе отлагано заради забавяния в съпътстващата система за автоматизирани гранични проверки. Очаква се ETIAS да заработи в края на 2026 г.

Предложението за новата такса от 20 евро ще бъде разгледано от Европейския парламент и страните членки в двумесечен срок, след което ще влезе в сила със старта на системата.

Тази седмица Комисията представи и проект за увеличен дългосрочен бюджет на ЕС в размер на два трилиона евро за периода 2028–2034 г. Част от предвидените средства – около 58 милиарда евро годишно – ще се събират чрез нови механизми като въглеродна гранична такса и такса върху електронни отпадъци. Това предложение вече срещна съпротива от някои държави, които ще бъдат основни донори в бюджета.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK