Пет месеца преди въвеждането на еврото, незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти. Социалното министерство и Организацията на слепите обсъждат вариант. 

Около 9 000 са незрящите у нас и затова Васил Долапчиев от Съюза на слепите в България казва, че се готвят обучения, ще има и информация.

"Ще публикуваме материали в нашия печатен орган списание "Зари". Със сигурност с локалните ни структурите ще направим необходимото обучение", казва той пред БНР.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Със социалното министерство вече се водят разговори дали да не се направи и нова т.нар. матрица за евромонетите и банкнотите, с каквато разполагат сега за левовете.

"Разговаряме с министерството да ни осигури 3D принтер, за да можем да ги произвеждаме".

Това вероятно ще се случи от есента, посочва Васил Долапчиев.

Хората с увредено зрение в ЕС са повече от 30 милиона души. Затова в дизайна на банкнотите ЕЦБ залага на по-ярки цветове, по-големи числа, релефен печат и релефни линии за по-лесно разпознаване на еврото. Преди години дори изпратили фиктивни евробанкноти в Организации на  слепите с цел обучение.

"Трябваше от началото на годината да има разяснителна кампания, тя закъснява. Все си мисля, че 6-месечният период, поне за мен, е твърде малко“, казва Добри, който не вижда.

"Когато боравят с пари, повторно да проверят какво им връщат или те самите какво дават. Да ползват помощта на близък зрящ човек", съветва Васил Долапчиев.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK