Климатични бедствия като суши, горски пожари, наводнения и бури могат да доведат до спад от до пет процента в брутния вътрешен продукт на еврозоната до 2030 г., предупредиха икономисти в блог публикация на Европейската централна банка (ЕЦБ).

При тежък сценарий 20-членната еврозона би понесла икономически щети не само от поредица природни бедствия в рамките на блока, но и от катастрофи извън него, които биха нарушили глобалните ѝ вериги за доставки.

Общият шок би бил „срив със сходен мащаб с икономическото въздействие на глобалната финансова криза“, се посочва в публикацията, като се предупреждава, че климатичните промени вече не са теоретичен риск, а „непосредствена заплаха“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Цифрата произлиза от моделиране на Мрежата за озеленяване на финансовата система (NGFS) – глобална коалиция от над 140 централни банки и финансови регулатори, насърчаваща управлението на климатичния риск във финансовия сектор.

Сценарият не представлява прогноза, а правдоподобно предупреждение за това какво би могло да се случи в рамките на следващите пет години, като моделите включват метеорологични събития, очаквани веднъж на 50 години.

При най-тежкия сценарий, наречен „Бедствия и политическа стагнация“, Европа ще се изправи пред поредица от екстремни горещини, суши и горски пожари, започващи от 2026 г., както и разрушителни наводнения и бури.

По-оптимистичният сценарий, озаглавен „Магистрала към Париж“ – препратка към Парижкото споразумение от 2015 г., от което президентът Доналд Тръмп изтегли САЩ – предвижда, че Европа ще успее да поеме разходите по прехода, без това да навреди на растежа.

Нарушенията във веригите за доставки могат да увеличат инфлацията и да ограничат растежа, се казва още в публикацията, докато екстремната жега и бедствията могат да засегнат пряко работната сила, собствеността и инфраструктурата.

Западна Европа преживя най-горещия си юни в историята миналия месец, което доведе до намалени учебни и работни часове, както и повече почивки за охлаждане и справяне с жегата. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK