Ще бъде създадена Аналитична група за обобщаване на информацията за птичия грип. Това съобщи заместник-министърът на околната среда и водите - Йордан Дардов.
От ветеринарните служби следят строго миграцията на дивите птици, които са потенциални носители на болестта.
Птичи грип в България няма, но опасността от пандемия не е преминала и риска се увеличава с миграцията на дивите птици. За това основна задача пред еко-министерството е взимането на превантивни мерки.

Ще бъде създадена Аналитична група, която да се занимава с обобщаване на получената информация. В момента се следи строго търговията с птици и се изгражда система за проследяване на риска.
Предотвратява се всеки начин нелегалния внос на диви птици, да се вземат много строги мерки по отношение на бракониерството и за това в момента е забранен лова, забранени са пазарите със живи птици.
Няма случаи на легално изнасяне или внасяне на птици от както беше направено съобщението за птичия грип.
Министерството на околната среда и водите ще търси съдействие от министерството на вътрешните работи срещу бракониерството и нелегалния внос на екзотични птици.
Домашните пернати могат да бъдат предпазени, ако им се дава превантивно антибиотик, твърди вирусологът професор Стефан Дундаров.
"Това което аз предлагам е в храната на птиците да се съдържа препарата монензим. Това лекарство се произвежда в България, не е скъпо и е с доказано действие", каза още професор Дундаров.
От ветеринарно-медицинските служби следят миграцията на 9 000 кафяви патици, които от събота са в района на Бургаското езеро.