Утре Европейската комисия трябва да представи мониторингови доклади за двете страни.

Докладът за България ще покаже, че страната ни, за която се смяташе, че изпреварва Румъния в усилията си за присъединяване към ЕС през 2007 година, губи инерцията в модернизирането на администрацията си. В интервю за “Файненшъл таймс” българският премиер Сергей Станишев казва, че очаква докладът да бъде остро критичен относно напредъка на неговата страна.

Вестникът цитира и представител на Европейската комисия, който предупреждава, че България и Румъния все още могат да се справят с предизвикателствата на присъединяването навреме, но ще трябва да фокусират всичките си усилия върху изпълнението на критериите за влизане в ЕС.

В доклада на Еврокомисията се посочва, че България и Румъния трябва да предприемат незабавни действия за изкореняване на корупцията, укрепване на административната и съдебната система, засилване на граничния контрол и създаване на механизми за разпределяне на помощите за селското стопанство. Ако не бъде победена, корупцията в тези две страни ще застраши вътрешния пазар на Европейския съюз и финансираните от него програми, гласи още текстът.

През април или май догодина Европейската комисия ще съобщи на правителствата на страните от Евросъюза своята препоръка по въпроса дали е необходимо отлагане на приемането с една година, уточнява Ройтерс. Документът посочва още, че комисията скоро ще изпрати нови предупредителни писма на Букурещ и София, в които ще настоява те да ускорят реформите и в други области като трафика на хора, фалшифицирането на пари и защитата на интелектуалната собственост.

Ежегодните доклади за напредъка на страните, които кандидатстват за членство в ЕС отразяват постигнатото по политическите и икономическите критерии и способността им да бъдат пълноправни членове на съюза.

Миналата година в докладите за напредъка на България и Румъния Еврокомисията оцени позитивно реформите у нас и изпълнението на препоръките от предишни години. Не пропусна да припомни обаче, "предпазната клауза", която може да отложи приема на България и Румъния с една година, ако изостанат с икономическите и административните реформи. 

В предишния доклад позитивно бяха оценени високият ръст на БВП, ниската инфлация, безработицата и размерът на чужди инвестиции у нас. Тогава ръководителят на делегацията на Европейската комисия в България Димитрис Куркулас прогнозира, че ако темпото на реформи се запази - няма да бъде активирана "предпазната клауза" за отлагане на членството ни с една година.

Условието беше поставено от Брюксел и прието от България със затварянето на последната преговорна глава.