Двама софиянци починаха след консумация на диворастящи гъби. През последното денонощие в "Пирогов" бяха приети нови шест пациенти с най-тежкия вид гъбно отравяне. Лекарите отчитат, че в столицата има бум на този вид отравяния.

Преди два дни Нана Станкова приготвя за вечеря диворастящи гъби.

"Подариха ми ги. И аз не разбирам от гъби. Просто имах доверие на човека, който е стар гъбар. Заедно с колежката си ги разделихме. Прибрахме се в къщи, сготвихме ги", разказа Нана.

След тази вечеря вече денонощие момичето е на лечение в "Пирогов" заедно с приятеля си и семейството на колежката й.

"10-12 часа нищо не се усеща и след това почва пълен ад", посочи пострадалата Нана.

От началото на месеца токсилогично отделение на "Пирогов" е препълнено с отровени пациенти.

"Една колежка беше донесла гъби не за първи път и всеки път си говорим, че то веднъж става белята", сподели Росен Паласков, пациент.

"При нас има 17 души от най-тежкото гъбно отравяне, тъй като останалите са оставени на домашно лечение", посочи доц. Анета Хубенова, началник на отделението по токсикология в "Пирогов".

Всички приели, че гъбите са ядливи, защото били много вкусни.

"Зелената, жълтата и бялата мухоморка много приличат на ядливите ливадна и полска печурка. Растат по едно и също време, на едно и също място и могат лесно да се сгрешат. Отровата на този вид гъба е безкрайно токсична. Не случайно една част от тази гъба се използва като бойно отровно вещество", разясни доц. Хубенова.

Цял предиобед кръвта на Нана и останалите трима новопострадали бе прочиствана в отделението по хемодиализа.

"Кръвта трябва да бъде изчистена в определен срок, за да не се разруши черният дроб. И дори се наложи да отложим пациенти на хемодиализа и приоритетно по спешност да включим четири човека, консумирали гъби и вече развили смптомите на гъбната интоксикация, която е особено тревожна, а аз до довечера не знам още колко ще дойдат", подчерта доц. д-р Валентин Мушеков.

За някои от болните все още има опасност за живота.