Проблемът е, че преди да пострада момичето не е издало пълномощно на родителите си те да го представляват пред държавните органи. Абсурдната ситуация е на път да намери решение след намесата на Би Ти Ви.

След инцидент през август миналата година Веляна Апостолова изпада в кома. Оттогава до днес момичето е в Университетската болница в Пловдив.

Повечето време беше в интензивното отделение, където сестите се грижат за болните и аз само влизах понякога да я раздвижвам. От март месец обаче тя е приведена в неврохирургичното отделение, където съм придружител 24 часа", обясни майката, Марина Апостолова.

Веляна е инвалид първа група. Като такъв, тя може да кандидатства за пенсия. Но когато родителите й се опитват да подадат заявление в пенсионното, срешат отказ. Причината е, че по закон заявлението се подава лично или чрез подписано пълномощно. Веляна обаче не е в състояние нито да се яви лично, нито да подпише пълномощно.

"Тя е в така наречената будна кома, тоест не осъзнава реално околната среда, не може да отговаря за своите действия и не може и физически даже да подпише какъвто и да е документ", посочи д-р Димитър Старибратов, неврохирург, УМБАЛ "Св. Георги"-Пловдив.

Ако заявлението не се подаде до 6 месеца от решението за инвалидизация, Веляна губи право на пенсия.

"Мисля, че това е принципно голяма дупка в закона, вероятно има и други хора, които са в това положение", коментира майката на Веляна.

След като научи за случая от Би Ти Ви, началникът на отдел "Пенсии" се ангажира да помогне.

"По изключение може да се приемат тези документи. В закона не са предвидени тези обстоятелства, които е възможно да се случат. В случая тук повлиява чисто човешкият фактор", подчерта Галина Димова-РУСО Пловдив.

Но според специалистите, дори и след като Веляна получи одобрение за пенсия като инвалид, родителите й ще се сблъскат със същия пропуск в закона, защото институциите, които изплащат парите, отново ще поискат момичето да се яви лично или да им подпише пълномощно.