И Пламен Орешарски, и Ханс Фликеншийлд признаха, че трудностите в отношенията на страната ни с Фонда са свързани с направените от кабинета разходи за справяне с щетите от пороите. Фликеншийлд посъветва да се харчи само за най- неотложните нужди.

"Една катастрофа, едно бедствие като наводненията не са оправдание за разхлабване на фискалната политика", заяви ръководителят на мисията на МВФ.

По думите му, някои от разходите за справяне с бедствието трябва да се отложат за догодина, когато ще дойде и по-голямата част от помощите отвън.

"Очакваме частични компенсации, но те ще дойдат с няколко месеца закъснение и ще са в по-скромни размери от размерите на загубите", обясни финансовият министър Пламен Орешарски.

От Фонда отново препоръчаха правителството да прецени кои разходи може да спести. По-темата по- рано днес Фликеншийлд разговаря и с премиера Сергей Станишев.

"На получателите на средствата, които ще се спестят, трябва да се обясни, че те им се вземат заради извънредната ситуация", подчерта Фликеншийлд.

Мисията на Фонда ще пристигне отново в България през октомври, за да направи преглед на сега действащото споразумение.

Училищната мрежа в страната отново да бъде оптимизирана. Този въпрос е поставен от Международния валутен фонд на среща с просветния министър Даниел Вълчев. Той уточни, че училища няма да бъдат закривани. Зад това становище застанаха и депутатите от парламентарната комисия по образованието на първото си заседания днес.

От МВФ поставят въпроса за оптимизиране на училищната мрежа заради закупуването на училищни автобуси.

"Мрежата е доста оптимизирана, а въпросът за училищните автобуси не е свързан само със средищните училища. Той е свързан с комфорта на учениците и създаване на едни по-добри възможности за тях", посочи министър Вълчев.

Той поясни, че програмата за закупуване на училищни автобуси трябва да продължи и през следващата година: "Истината е, че ние сме закупили по-малко от необходимите автобуси и към момента даваме и като места, и като превозни средства половината от това, от което се нуждаят общините."

Министерството ще настоява да продължат и другите социални програми - "Чаша топло мляко и кифла", санирането на училищните сгради и безплатни учебници за учениците от 1 до 4 клас.

Досега са доставени 30% от необходимите безплатни книги за малките ученици.

"Ние сме създали организация учебниците да се получават от регионалните инспекторати и при това с удължен работен ден до 20 часа, за да няма недоразумения", подчерта просветният министър.

Ако до 15 септември децата не получат учебници, той предупреди, че ще има наказания.

222 училища поразени от наводненията вече са одобрени и ще получат пари за ремонти. Това са половината от всички 462.