Ханс Фликеншийлд проведе опознавателни разговори с вицепремиера и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем и с министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова.

По-голямата част от помощта отвън за справяне с щетите от бедствието ще дойде вероятно догодина, каза Ханс Фликеншийлд. Ето защо сега според него кабинетът трябва да отдели пари за най- необходимото, като същевременно намали размера на тринадесетата пенсия и заплата.

"Правителството трябва да прецени, колко да изхарчи за справяне с щетите и колко може да спести, като отложи други разходи - включително допълнителните плащания. Трябва да се претегли добре. Тези, които ще получат допълнителните пари, също трябва да допринесат за справяне с бедствието, като получат по-малко", посочи Фликеншийлд.

Вицепремиерът Емел Етем се е ангажирала пред Ханс Фликеншийлд при следващото му посещение през октомври да е ясен окончателният размер на щетите, които четирите вълни на наводненията нанесоха у нас.

"Правителството трябва да е много консервативно по отношение на разходите и да ремонтира наистина най-належащите обекти", подчерта ръководителят на мисията на МВФ у нас.

Ханс Фликеншийлд е получил и уверението на министър Емилия Масларова, че социалната политика на кабинета няма да наруши стабилността на финансовата ни система. От своя страна, от Фонда са прогнозирали осезаем ръст на заплатите в близките години заради повишаване на производителността.

Бившият министър на финансите Милен Велчев заяви тази сутрин по Би Ти Ви, че ако тринадесета пенсия и заплата се поставят като приоритет пари при всички положения ще се намерят. Велчев съобщи, че към момента излишъкът е над 1 милиард лева и има възможност за допълнително натрупване, което правителството трябва да реши как да разпределя. Според Велчев, с оглед на наводненията може да се извърши предоговаряне на споразуменията с МВФ, но за подобряване на положението на бедстващите трябва да се правят икономии в бюджета.