Абонати на енергодружествата започнаха да завеждат дела срещу държавата за незаконните цени на тока през периода 2003-2004 година. Исковете се подават пред районните съдилища, съобщи предсадтелят на Федерацията на потребителите - Павел Кърлев. Според него, обезщетенията за надвзети суми зависят от потребеното електричество и могат да бъдат от 40 до над 500 лева.
Засега електроразпределителните дружества отказват да връщат надвземаните в продължение на една година пари за ток. Дружествата се позовават на приетотото веднага след решението на Върховния административен съд повторно решение на Държавната комисия по енергийно регулиране да увеличи цените със задна дата.
Георги Найденов е един от първите столичани, които са решени да продължат борбата в съда:
"Считам, че Държавната комисия за енергийно регулиране така лобира за две частни компании, които имат интерес от това решение и са ни подвеждали и са некоректни към нас."
Всеки който иска да постъпи като Георги Найденов, трябва внимателно да калкулира исканата компенсация, защото ако тя е по-голяма от реално надвзетото, съдът може да отхвърли иска и да го осъди да плати такса от 15 лева.
"Ами семейство, което не се е отоплявало през студените месеци с ток може да очаква обезщетение от 50 до 180 лева, а пък тези, които са се топлили с ток през тези месеци може даже да получат между 400 и 500 лева", поясни Павел Кърлев.
Първото съдебно заседание по Закона за отговорността на държавата по казуса с надвзетите пари за ток е насрочено за 27 септември.
