Близо 10 000 лева е похарчила община Русе за пръскане срещу комари. Дезинсекцията е направена наземно и с хеликоптери. Днес в София също беше организирано пръскане срещу комари.

От Районната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве съобщиха, че подобно пръскане в парковете и градинките в София се прави за първи път от 15 години насам.

"По принцип действието му цели топ-ефект, тоест моментално да редуцира числеността, като има последващо остатъчно действие, но изцяло щади природата, и флората, и фауната", поясни Цезарина Илиева, главен инспектор.

Препаратът, с който се пръска против комари, е одобрен от Министерството на здравеопазването.

"Желателно е гражданите да избягват тези участъци, които са маркирани или по време на обработката, тъй като все пак това са препарати и не е необходимо да присъстват на самата обработка като любители", предупреди Цезарина Илиева.

Няколко часа след края на пръскането теренът е безопасен за хора и домашни любимци.

"Когато има задържане на вода повече от седем дни в независимо какви съдове, буркани, легени, гуми, контейнери се създават предпоставки за развъждане на комари", каза Цезарина Илиева.

Обикновено на всеки квадратен метър водна площ има между 3 и 5 ларви на комари. Тази година обаче се наблюдават над 10 ларви на комари на квадратен метър.