Европейската комисия призова за бързо съставяне на правителство в България, за да не се губи време в подготовката за присъединяването към Европейския съюз, предвидено за 1 януари 2007 г. Това съобщи испанската агенция "Еуропа прес", като се позова на говорител на комисията по въпросите на разширяването. Вестник "Интернешънъл Хералд Трибюн" посочва, че несигурността около това кой ще състави правителство, с което страната ще влезе в Евросъюза, предизвиква тревога сред анализаторите и западните дипломати в София.

Софийският кореспондент на "Индипендънт" отбелязва, че трудността за съставяне на правителство може да хвърли страната в несигурност през следващите седмици, припомняйки изискването на Брюксел за срочни реформи в съответствие с условията за членството ни в Евросъюза.

Вестник "Фигаро" пише, че има реална опасност България да се върне към нестабилността, заради липсата на ясно очертано мнозинство, което да състави правителство.

Българската социалистическа партия победи управляващите от НДСВ, но малко не й достигна, за да спечели мнозинство, пише вестник "Хералд трибюн". Силните позиции на ултра-националистката партия "Атака", формирана само два месеца преди изборите, обърка изборните предвиждания и лиши водещите партии от важни гласове.

Българските социалисти победиха либералната партия на бившия цар Симеон, което може да доведе до криза, в момент когато България се подготвя за членство в Европейския съюз. Това пише в. "Таймс".

Авторът на статията анализира възможностите за коалиция между БСП и ДПС, като отбелязва, че двете партии няма да бъдат мнозинство в новия парламент.

Друг вариант е коалиране между социалисти и либерали, които са ангажирани с продължаването на реформите за присъединяване на България към Европейския съюз.

Според германския вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" появата на "Атака" не заплашва демокрацията, а според "Фигаро" влизането й в парламента обърква политическия пейзаж.

За разлика от повечето европейски медии, руските акцентират върху спечелването на изборите от левицата и предвещават затопляне на българо-руските отношения, като изтъкват факта, че лидерът на БСП Сергей Станишев дълго време е учил в Русия.