Мотивът за строежа на бариерата е постигане на по-голяма сигурност за еврейското население.

Най-висшият съдебен орган на ООН беше сезиран от Общото събрание на световната организация по искане на палестинците, които твърдят, че стената цели да анексира части от палестинските територии.

Според ръководителя на палестинската делегация на делото Насър Ал-Кидуа, съоръжението се строи почти изцяло в окупираната палестинска територия. Ал-Кидуа, който е и палестински представител в ООН, твърди, че то не е защитно, а цели да укрепи израелската окупация и загради големи райони от палестинските автономни земи.

"Ако бъде завършена, стената ще остави на палестинския народ едва половината от Западния бряг, при това в разпокъсани и изолирани анклави. Това ще направи решението на израелско-палестинския конфликт невъзможно", посочи Насър Ал-Кидуа.

Досега Израел е изградил близо четвърт от бариерата със запланувана дължина 750 км.

Палестинците се надяват в Хага да бъде разкритикуван израелския план за стената.

Израел оспори юрисдикцията на Международния съд и не участва в заседанията. Израелски правни експерти смятат, че се пренебрегва въпросът за палестинския тероризъм.

Пред Двореца на мира в Хага, където заседава съдът, израелци докараха останките на автобус, взривен от палестински екстремист. Така демонстрантите искаха да докажат, че стената е в отговор на насилието.

"Загубих двете си момчета - 5-годишния Натаниел и 4-годишния Ноа - заедно с майка им, при терористичен акт у дома. Тук съм, за да кажа на хората по света, че тази стена е нужна, за да спасява човешки животи", заяви един от демонстрантите Ави Охион.

На Западния бряг хиляди палестинци протестираха против строежа на бариерата. Ясер Арафат я нарече "стена на апартейда".