Въпреки че две седмици няма да има пленарни заседания, заради изборите депутатите ще вземат пълните си възнаграждения. Народните представители си гласуваха ваканция от 12 до 21 октомври, за да не се злоупотребява с предизборна агитация от трибуната в парламента.

Социалистите обаче готвят изненада - те ще използват текстове от правилника на институцията

за да съберат колегите си отново на работа. Защо без да заседават, депутатите ще получават заплати, провери нашият парламентарен репортер Елица Попова. Председателят на Народното събрание Цецка Цачева уточни, че е предложила ваканцията, като се е позовала на текстове от Конституцията. Според тях, въпреки че парламентът е постоянно действащ орган, той сам определя кога да са пленарните заседания. През периода на т.нар. почивка депутатите няма могат да пътуват със служебните с автомобили, няма да се получават командировъчни, пари за хотел и добавки за гориво, ако пътуват с личните си автомобили до избирателните си райони. Ако Цецка Цачева беше пуснала депутатите в неплатен отпуск, може би, щеше да спести по около стотина лева на ден от човек.

"Искам да бъде ясно на вашите зрители - парламентът работи", обяви Цачева.

Тя се опита да разсее тъмните облаци, надвиснали над имиджа на депутатите, като успокои, че народното събрание не е закрито. Тя обоснова решението си като уточни, че много депутати били погълнати от подготовката по изборите и често отсъствали. Според шефа на парламента, работата на народните избраници пък не се изчерпвала само с присъствието в пленарна зала - комисиите ще заседават, а в двуседмичния период не трябва да спират и предложенията по закони.

Те не загубват качеството си на народни представители, работят по региони, работят по комисии

и няма основания да не получават възнаграждения, защото те работят, уточни председателят на НС. Социалистите обаче готвят атака срещу решението на мнозинството. Те събират подписи сред поддръжниците на идеята да няма почивка. Достатъчни са им 48 подписа, за да накарат ръководството на народното събрание да има пленарни заседания или контрол.

"Няма да работим, ще си получаваме редовните заплати, т.е. тезата на колегите от ГЕРБ, че по този начин се правят икономии не е вярно. Не е редно да излизаме в неплатена отпуска, трябва да си работим", смята депутатът от Коалиция за България Корнелия Нинова.

В подписката ще участват и от Синята коалиция, но при условие, че бъде уточнено да идват на работа само за парламентарен контрол

"Да бъде изоставена една от основните политически функции в навечерието на избори е абсурд", заяви депутатът от Синята коалиция Веселин Методиев.    

Никой от депутатите обаче не каза, че е готов да се откаже от надницата си, ако няма пленарни заседания.

В последния ден преди депутатите да излязат в почивка е именно за парламентарен контрол. Премиерът Бойко Борисов ще отговаря на питане за случая в Катуница. ОТ БСП пък се заканиха да отворят сергия, на която да предлагат интересни агитационни материали на управляващите.