Зад първата хранителна банка у нас стои неправителствена организация - "Възможности за всеки", която има връзка с едно от нетрадиционните вероизповедания у нас. Кампаниите са периодични и те се случват в големи търговски вериги.
До тук всичко звучи добре - само че има един огромен недостатък. Нашата проверка установи, че хранителната банка е абсолютно незаконна, тя не е регистрирана никъде, контролните органи не следят за безопасността на храните, които се дават, и още изключително неясен е критерият, по който се избират нуждаещите се хора.
Срещаме се с мениджъра на проекта Росен Йеротеев. Всеки вторник и четвъртък всички нуждаещи се хора с ваучер могат да получат пакетите си с храна оттук. Уверяват ни, че контролът е железен.
"Да, имаме регистрация, имаме позволение да съхраняваме храна, има сигурност, че храната се съхранява на подходящо място", заяви Росен Йеротеев - мениджър на проекта Foodbank.
В регистрите на Агенцията по храните обаче не фигурира нито хранителна банка, нито склад за храни.
Дори когато става въпрос за благотворителни каузи, законът е категоричен.
"Задължително подлежат на контрол. Щом се приемат, съхраняват и предлагат храни, задължително обектът трябва да бъде регистриран", обясни Дарина Василева - Агенция по храните.
Седалището на хранителната банка съвпада с Християнски център "Прелом". Преди години центърът се е назовавал "Слово на живот", но е забранена. През 1996 година приема името Християнски център "Прелом" и започва самостоятелно развитие, вече законно.
"Работим със Столична община и Агенцията за социално подпомагане", твърди още Росен Йеротеев.
Оттам отрекоха да работят по този проект. Само една от служителките е получила ваучери, които трябвало да раздаде на социално слаби хора, но без знанието на шефовете си.
На практика никой не е контролирал дали и до кого стигат даренията на хората.
Хранителните продукти от склада ще бъдат унищожени още утре, увериха от Агенцията по безопасност на храните.