
Около 11.30 часа сутринта на кръстовището на булевард "България" и булевард "Гоце Делчев" сребрист "Мерцедес" с чужда регистрация и три осмици спира на червено, по посока от "Бояна" към центъра. До него спира тъмен "Голф", от който излизат двама маскирани и стрелят по "Мерцедес"-а с автомат. Това разказват очевидците. Основният от тях не пожела да говори с журналисти. Всичко е станало за секунди.
В колата заедно с Фатик е имало още двама души, единият от които - Румен Ж. по прякор Жабата, е ранен. Фатик е закаран веднага в спешния център на Военна болница, но е бил мъртъв. По колата са изстреляни няколко пълнителя от автомат "Калашников". Жертвата е седяла на задната седалка в небронираната кола. Някои от близките на Фатик не издържаха на кървавата гледка в "Мерцедес"-а.
В ранния следобед полицаите откриха автомобила, от който е стреляно, опожарен на сметището в Суходол. "Голф"-ът е бил с крадени регистрационни номера.
Фатик е на 40 години, женен с 2 деца.
Филип Павлов Найденов-Фатик сменя името си през 82-а година, след като излиза от затвора. Лежал е за убийство на момиче при катастрофа. Според източници от службите, преди 10 ноември Фатик разполага с карта на Държавна сигурност. Фатик е син на Исмет Тюркмен, за когото се знае, че е пряко свързан с контролираните от Държавна сигурност канали за каптагон и оръжие.
Според информация от службите, човекът, заради когото Иван Тодоров-Доктора е обвиняем, е човекът, който движи финансовите дела на Фатик. Делото, по което е обвиняем Доктора, е за въоръжен грабеж в особено големи размери на свиленградския бизнесмен Мирослав Кръстев. Престъплението било извършено през пролетта на 1994 година в Хасково. След заплаха с оръжие е откраднат луксозен автомобил, накити и пари на обща стойност 8 милиона стари лева. Заради това дело Доктора се върна в България.
Името на Фатик се свързва с всички контрабандни канали и с имена като това на Теньо Свинаря.
Фатик Тюркмен не е разработван от службите до 95-а година. Започват да го контролират след убийството на Васил Илиев.
Преди около месец около фамилията Тюркмен се заговори покрай доклад от началото на деведесеттте, в който пише за фирмите, осъществявали контрабанда под чадъра на държавата преди 89-а година. Тази дейност са били включени реекспортът на оръжие, както и износът на медикаменти под контрол - каптагон. Веднага след демократичните промени, кръгът от фирми, засечени в същата контрабанда - на оръжие и каптагон, са били известни на службите.
През 90-а година в главно следствено управление е образувано дело за незаконна търговия със забранени лекарства, по-известна като каптагоновия канал, контролиран от фалимията Тюркмен. През 91-а в доклада пише, че се изяснява дейността на фирмите "Комко", "Тюркмен", "Ширио", "Оварас", "Тератон", "Инар" и "Металхимкомерс" във връзка с контрабанда на оръжие и лекарства.
Смята се, че Фатик е наследник на каналите, контролирани на времето от баща му - Исмет Рашид Тюркмен. Той е осигурявал пазарите на "Кинтекс" в арабския свят. Имал е отношение към трафика на каптагон. За заслуги към онази власт семейството на Фатик получава българско гражданство.
Според фирмените регистри днес, на името на Филип Павлов Найденов излизат две фирми - "Сънифууд" и "НМПФ". Занивамат се с търговско посредничество на различни стоки и отглеждане на домашни животни. Това е видимата част.
През март 2001-а година - дни след убийството на Поли Пантев, в София са опожарени няколко коли - на съпругата на Фатик - Адриана, на близка на високопоставен сикаджия, и на сестрата на Поли.
И до днес една от основните версии за убийството на Пантев е некоректност в бизнеса с кокаин.
Дали и доколко тогава Фатик е бил свързан с отклонените 600 килограма кокаин не е ясно. Но отново през март същата година със заповед на тогавашния директор на Националната служба за сигурност генерал Атанас Атанасов, от България са изгонени един руснак и трима грузинци.
Според службите Владимир Тутберидзе - бивш съпруг на Светлана Шаренкова, Паата Блиадзе, Дениз Тюркмен и Заза Цацвидзе са ръководили у нас организирана престъпна структура. Групировката е изпълнявала задачи и на чужди специални служби, свързани с контрол над престъпници от ОНД, които живеят у нас. Тогава се твърдеше, че Дениз Тюркмен контролира структура за физическо отстраняване на конкуренти.
Според службите, организацията контролира канали за търговия на оръжие, специална продукция, стратегически суровини, наркотици и крадени автомобили. Трасето е Западна Европа - България - ОНД. Дениз Тюркмен е женен за сестрата на Фатик, обявиха тогава службите. Гражданин е на три държави, включително и на Сиера Леоне.
Четвъртият, когото НСС гони тогава, е известен като дясната ръка на Дениз Тюркмен. У нас той ръководил силова бригада към нелицензираната застрахователна компания ДИК. В Грузия е членувал в групировката за поръчкави убийства "Бяла стрела". У нас се е свързвал с представители на турската организация "Сивите вълци".