Археологическите разкопки на нос Калиакра започнаха. В момента се прoучва квартал в централната градска част, който е обитаван непрекъснато от Античността до Средновековието.

„В началото на археологическите проучвания сме, но те вече дават резултат. В момента проучваме квартала на богатите, а отсреща е златният Некропол“, разказа Боня Петрунова, ръководител на разкопките

По думите й още в Античността на това място е имало квартал. Близостта му с некропола и близостта с портата на цитаделата, показват, че това е мястото, на което най-представителната аристокрация на Калиакра е живяла.

Снимка: bTV

„Монетите, които открихме са от 6-и век, изключително добро качество. Най-вероятно са част от колективна находка“, обясни Пенко Георгиев, директор на Историческия музей. 

Целия разговор вижте във видеото. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK