Последни новини

Аутизмът не зависи от етнос и раса: Един и същ ген стои зад заболяването в цял свят

Аутизмът не зависи от етнос и раса: Един и същ ген стои зад заболяването в цял свят

Тръмп с нов ултиматум: Или сделка до 10 дни, или ще унищожи петролната инфраструктура на Иран

Тръмп с нов ултиматум: Или сделка до 10 дни, или ще унищожи петролната инфраструктура на Иран

„Казаха, че не могат да се справят“: 4-годишно дете почина в Добрич, според родителите има забавено лечение

Ученик стреля срещу учител и се самоуби в гимназия в Тексас

Вашингтон: Разговорите с Иран напредват въпреки резките публични изказвания

Четвърта иранска ракета беше прехваната в Турция от системите на НАТО

Когато аварията се превръща в любов

Светослав Бенчев: Цените на горивата растат заради рязкото поскъпване на суровия петрол

Андрей Гюров и Володимир Зеленски подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

Бум на чуждестранни работници у нас: Експерти предупреждават за натиск върху заплатите и ръст на сивия сектор

The Times: САЩ и Русия обсъждат „модел Западен бряг“ за Украйна - временно решение или нова окупация?

„Приоритетът е да спрем кръвопролитието“ – Вашингтон признава реалността на място

Снимка: Ройтерс

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  20:37 ч. 13.08.2025 г.

Съединените щати и Русия водят преговори за нов модел за прекратяване на войната в Украйна, който предвижда руски икономически и военен контрол над окупираните територии. Това съобщава британският вестник The Times, позовавайки се на източници, запознати с темата.

Съгласно предложените планове, Русия ще има икономически и военен контрол над окупираните части на Украйна, като ще използва свой собствен управленски орган, наподобяващ контрола на Израел над палестинските територии, отнети от Йордания по време на конфликта през 1967 г.

Предложението е било направено по време на дискусии между пратеника на президента Доналд Тръмп Стив Уиткоф и неговите руски колеги, съобщи за вестника източник, запознат с работата на Съвета за национална сигурност на САЩ.

Уиткоф, който е и пратеник на Белия дом за Близкия изток, според информациите подкрепя предложението, което според САЩ ще реши проблема с украинската конституция, забраняваща отстъпването на територия без провеждането на референдум. Макар украинският президент Володимир Зеленски да отхвърли всяка идея за отстъпване на територия, новото предложение за окупация може да доведе до примирие след пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, започнала през февруари 2022 г.

Според предложението границите на Украйна ще останат официално непроменени, подобно на границите на Западния бряг, въпреки че Израел контролира територията.

„Това ще бъде като окупацията на Западния бряг от Израел“, заяви източникът пред The Times.

Руски управленски орган – „губернатор“, под руска юрисдикция

„С губернатор, с икономическа ситуация, която се отнася за Русия, а не за Украйна. Но все пак ще остане Украйна, защото... Украйна никога няма да се откаже от суверенитета си. Но реалността е, че ще бъде окупирана територия и моделът е Палестина“, добави източникът пред вестника.

Предложението почти сигурно ще бъде част от дискусиите между Тръмп и руския президент Владимир Путин, насрочени за петък в Аляска. В сряда Зеленски се срещна с европейски лидери и Тръмп преди срещата на върха с Русия. Зеленски няма да присъства лично на срещата в петък.

Тръмп потвърди по време на срещата в сряда, че териториалните въпроси могат да бъдат договорени само между Русия и Украйна, според френския президент Еманюел Макрон. Френският лидер също така заяви, че Тръмп иска план за прекратяване на огъня да бъде финализиран по време на срещата в петък.

„Всякакви въпроси, свързани с териториалната цялост на Украйна, не могат да се обсъждат просто така, без да се вземат предвид нашата конституция и волята на нашия народ“, заяви Зеленски пред медиите в петък.

„Що се отнася до нашите принципи, до нашата териториална цялост, в крайна сметка решението ще бъде взето на ниво лидери. Без Украйна (на масата за преговори) това е невъзможно да се постигне“, добави украинският президент.

Зеленски заяви, че трябва да се постигне примирие, а след това и гаранции за сигурност. Той също така заяви, че трябва да се наложат санкции срещу Русия, ако в Аляска не се постигне споразумение за примирие.

Администрацията на Тръмп: „Признаваме реалността на място“

Докато се обсъждат подробностите за евентуално прекратяване на войната, САЩ считат, че споразумението „по модела на Западния бряг“ е реалността на войната и отказът на другите нации да се сражават директно с Русия, според The Times.

През май старшият директор по борба с тероризма на САЩ Себастиан Горка заяви пред Politico, че „администрацията на Тръмп живее в реалния свят“.

„Ние признаваме реалността на място“, добави той. „Първо, това е началото, защото ние не сме утописти и не сме инженери на човечеството. Ние не сме някакви наивни вярващи в утопията.“

Той продължи, като каза: „Ние признаваме реалността на място и имаме един приоритет над всичко останало, независимо дали става дума за Близкия изток, или за Украйна. Той е да спрем кръвопролитието. Всичко останало идва, след като кръвопролитието бъде спряно.“

Международната правна гледна точка

Международният съд постанови, че окупацията на Западния бряг от Израел е незаконна. Окупацията не се признава от САЩ и се признава само частично от Русия.

През септември миналата година Организацията на обединените нации нареди на Израел да прекрати окупацията с гласуване от 124 на 14, като 43 страни се въздържаха. Резолюцията гласеше, че Израел трябва да се съобрази с международното право в рамките на 12 месеца, да изтегли военните си сили, да прекрати всички усилия за заселване, да евакуира всички заселници от окупираните територии и да премахне части от стената, разделяща Западния бряг. Израел игнорира резолюцията и гласува против мярката, както и САЩ.

Израел е обект на широко осъждане заради окупацията и усилията за колонизация. През последните години са създадени над 150 колонии. Гражданите на Израел, които живеят в Западния бряг, трябва да спазват израелското право, докато палестинците са подчинени на военно положение и не могат да гласуват в израелските национални избори.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK 

 

Най-четени
Най-нови
"Нетърпимо мишкуване, тихо рупане на сиренце": Прокурор Русинова многократно е пътувала с Петьо Еврото зад граница

"Нетърпимо мишкуване, тихо рупане на сиренце": Прокурор Русинова многократно е пътувала с Петьо Еврото зад граница

Морбили в Бяла Слатина: Инфекциозното отделение е пълно, има карантинирани класове и извънредна имунизация

Морбили в Бяла Слатина: Инфекциозното отделение е пълно, има карантинирани класове и извънредна имунизация

Дете пострада, след като кола навлезе в аварийната лента на "Хемус", удари спряла кола, а тя - друга пред нея

Дете пострада, след като кола навлезе в аварийната лента на "Хемус", удари спряла кола, а тя - друга пред нея

Премиерът Гюров на официално посещение в Киев

Премиерът Гюров на официално посещение в Киев

Служебното правителство подготвя смяна на ръководството на тотото

Служебното правителство подготвя смяна на ръководството на тотото

По 17 престъпления съдят групата на Хасърджиев: За първи път в дело се явява "наркотикът на изнасилвача" по този начин

По 17 престъпления съдят групата на Хасърджиев: За първи път в дело се явява "наркотикът на изнасилвача" по този начин

Доналд Тръмп: САЩ водят преговори с „нов по-разумен режим“ в Иран за прекратяване на войната

Доналд Тръмп: САЩ водят преговори с „нов по-разумен режим“ в Иран за прекратяване на войната

Андрей Гюров и Володимир Зеленски подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

Андрей Гюров и Володимир Зеленски подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

"Фалити на предприятия, освободени служители, хаос": Работодатели искат по-широки и задълбочени антикризисни мерки

"Фалити на предприятия, освободени служители, хаос": Работодатели искат по-широки и задълбочени антикризисни мерки

"Включвам фурната, за да се стопли стаята": Как столичани се справят в студа без топло повече от месец?

"Включвам фурната, за да се стопли стаята": Как столичани се справят в студа без топло повече от месец?