Преди дългоочаквана среща на двамата големи в Аляска Доналд Тръмп заяви, че Киев трябва да проведе „размяна на територии“, за да сключи споразумение с Русия за прекратяване на огъня. За Европа именно това е най-голямата опасност, тъй като би могло да се превърне в едностранно преотстъпване на територии от Украйна.

Все още не е много ясно какво точно има предвид американският президент, но Володимир Зеленски категорично не иска да се съгласява на никакви сделки, предвиждащи отстъпване на територии от Киев.

Наред с Крим, който Русия присъедини през 2014 г., има още четири територии, които със сигурност ще фигурират в дневния ред на преговорите. Това са Донецка, Луганска, Запорожска и Херсонска области.

 

Британското издание „Таймс“, цитирано от БГНЕС, анализира четири сценария, които са възможни в случай на постигане на споразумение между Владимир Путин и Володимир Зеленски.

Вариант 1

Прекратяване на огъня по настоящата линия на фронта

Европейските страни считат, че в основата на споразумението за прекратяване на огъня трябва да бъде поставена днешната линия на фронта с дължина 1 100 километра, която остава основно неподвижна откакто руските войски бяха отблъснати след първоначалното настъпление през 2022 г. Тя претърпя малко промени, въпреки предприетите от Украйна контраофанзиви.

Руските войски обаче продължават да напредват в източната част на Украйна и Путин едва ли ще иска да спре. Например, той е близо до обкръжаване на град Покровск. Дори незначителни напредвания могат да поставят под удара на руските FPV-дронове украинските пътища за снабдяване и евакуация.

Вариант 2

Русия получава територията до линията на прекратяване на огъня и цялата територия на Донецката и Луганската народни републики.

Донецка и Луганска области заедно се наричат Донбас. Боевите действия там продължават от 2014 г. Украйна загуби почти цялата Луганска област, но досега задържа една трета от Донецка. Казват, че Путин е поискал за прекратяване на огъня целия Донбас, а това означава, че Украйна ще трябва да напусне укрепените си отбранителни позиции в Донецка област, което ще я направи уязвима в бъдеще.

Вариант 3

Русия получава цялата територия на Донецката и Луганската народни републики, Запорожка и Херсонска области

През 2022 г. Путин подписа указ за присъединяване на цялата територия на Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска области. Руските войски не контролират град Запорожие и бяха изтеглени от част от Херсонска област през 2022 г. Но днес руските войници настъпват и Путин може да поиска от Украйна по-нататъшни териториални отстъпки, като каже, че това е цената за мира, и да се опита да вземе и четирите области.

Вариант 4

Русия получава цялата територия на Донецка и Луганска народни републики и Запорожка област; Украйна запазва районите на Черноморското крайбрежие

Американският президент многократно е заявявал, че споразумението за прекратяване на огъня ще включва „размяна“ на територии. Според него Русия е заела „скъпа недвижима собственост с изглед към морето“ и той иска „да се опита да върне част от тези територии“. Това ще доведе до пазарлъци, в резултат на които Путин ще получи целия Донбас, връщайки на Украйна част от Херсонска област. Но това е крайно малко вероятно, пише „Таймс“, цитиран от БГНЕС. Една от основните причини за влизането на руските войски в Украйна беше, че Путин реши да прокара сухопътен коридор до Крим, като взе под свой контрол Херсонска област.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK