Една от най- влиятелните жени в света започна официалното си посещение у нас. Президентът на Бразилия Дилма Русеф пристигна късно снощи на летище София. Това е първото посещение на бразилски държавен глава в България след възстановяването на дипломатическите  отношения между двете страни преди половин век.

Среща с президента Георги Първанов

Тази сутрин Русеф, чийто произход е български, беше посрещната с тържествена церемония на столичния площад "Свети Александър Невски”. Там тя се срещна с българския държавен глава Георги Първанов и постави венец на Паметника на Незнайния войн.

На среща в Президентството бяха подписани двустранни документи в областта на икономиката и информационните технологии. Лидерът на латиноамериканската страна бе наградена от българския държавен глава с най-високото държавно отличие - Орден „Стара планина” с лента, за развитието на двустранните отношения.

След срещата Георги Първанов изрази убеждението си, че бразилският бизнес ще открие България като добро място за инвестиции. Той допълни, че е оптимист за бъдещето на двустранните убеждения.

Русеф пък сподели, че е щастлива и развълнувана от първото си посещение в България: „Откакто пристигнах, съм обградена с много прояви на обич. Дошла съм в България, за да превърна тази обич в конкретни жестове на сближаване между двете страни”.

И с премиера Бойко Борисов

Бразилия е готова да установи взаимоотношения с България във всички възможни сфери, като например селско стопанство, образование, наука и технологии, заяви Дилма Русеф след среща с премиера Бойко Борисов.

Тя допълни, че според наблюденията й страната ни е постигнала стабилно икономическо положение и ръст на инвестициите в различни сфери. „България е намерила пътя на спокойствие и стабилност. Силно се надявам, че ще се запази тази тенденция на ръст в контекста на кризата и че България ще излезе благополучно от нея”, каза бразилският президент.

От своя страна Борисов отчете посещението на Русеф като символ, който ще бъде разчетен от цял свят. Министър-председателят изрази надежда, че много бразилски студенти ще дойдат да учат в българските университети. Той отбеляза още, че страната ни има договорка да купи 12 бразилски самолета.

Бразилия и българската икономика

Днес завърши и бизнес форумът, организиран от Българската търговско-промишлена палата. На него бяха представени едни от най-големите бразилиски фирми - Петробрас, Ембраер, Марко Поло. Това са компании, чиито годишен оборот е неколкократно по-голям от брутния вътрешен продукт на страната ни. Над 200 български фирми имаха възможност да се запознаят с представителите на бразилските гиганти.  

Интерес от страна на бразилските бизнесмени бе проявен към българското земеделие и най-вече към производтството на торове, а също и към енергетиката и информационните технологии. Дилма Русеф подчерта и важността от засилване на сътрудничеството в образованието и най-вече точните науки, заради българските отличия в световен мащаб в математиката и физиката.

Президентът Георги Първанов изрази надежда стокообменът между България и Бразилия в близките две-три години да мине 1 млрд. долара. Към сегашния момент стокобменът между България и Бразилия е около 140 милиона долара и основната причина за това е световната финансова криза и ограниченията, които Европейският съюз налага за външната търговия. Всичко това обаче е на път да се промени с осъвременяване на законодателството и търговските споразумения, увери Първанов.


Едно историческо посещение

При всички случаи посещението на Русеф може да се нарече „историческо”. Встрани от българските й корени, то е важно от бразилска гледна точка, тъй като е втората визита на Дилма в Европа от встъпването й в длъжност преди по-малко от година. Бразилия, която е петата по големина държава в света, освен това е и сред 20-те най-развити икономики, засилва позициите си на Стария континент.

От българска гледна точка, това е не само първото посещение от възстановяването на икономическите отношения през 1961 година, а от установяването на дипломатическите отношения през 1922 година, прекъснати по време на Втората световна война.

Мерки за сигурност и ограничение на движението в центъра на София

Пристигането на Русеф наложи и сериозни мерки за сигурност. Над 240 полицаи са ангажирани в охраната на бразилския президент. Сред тях освен редови униформени са и специалисти за борба с тероризма.

Центърът на София около Паметника на Незнайния войн беше блокиран още рано тази сутрин и автомобилите бяха отбивани по страничните улички. Заради мероприятията, свързани с посещението на Дилма Русев, от Столичната община наложиха ограничения при спирането и влизането в част от улиците. Това обаче не предизвика задръствания и потокът от автомобили тази сутрин се движеше в обичайния ритъм.

Утре Дилма ще посети Велико Търново, а накрая и Габрово, където е роден баща й. Петър Русев емигрира във Франция, а после в Аржентина, преди да се установи в Бразилия и да смени името си на Педро Русеф.