Точно година преди началото на параолимпийските игри в Лондон българските спортисти тренират усилено. За момента страната ни има само две квоти. Защо е така и при какви условия тренират хората с увреждания, разказва Марина Евгениева.

Макар, че баскетболът е част от параолимпиадата, през 2012 г. в Лондон няма да участва български отбор. Причината - имаме само два отбора, а тренировки се провеждат от по-малко от две години.

"В отбора са ни 70-80% от хората, млади момчета, на по 23-24 години, защото то е станало нещастие с тях, травми са повечето. Все пак е надежда, че от тук нататък, ако спортуват ще има реализация", обяснява капитанът на отбор "София - Балкан" Борис Томов.

Скъпото оборудване и недостъпната среда са основните препятствия пред спортистите с увреждания. Въпреки всичко страната ни участва в летни параолимпиади от 1988 г. и има 4 златни, 5 сребърни и 2 бронзови медала.

"Нашите параолимпийци, най-хубавото е това, че не са претенциозни, че и при най-трудни условия намират сили и воля да се борят, да тренират”, признава Илия Лалов - председател на Българската параолимпийска асоциация.

За момента е сигурно участието в Лондон на двама състезатели, но Илия Лалов смята, че страната ни може да спечели поне десет квоти.

Параолимпийските игри са второто най-мащабно събитие в света след Олимпиадата. През 2012 г. в тях се очаква да участват над 4 000 състезатели от цял свят.