Синдикатите имат готовност до месец да вдигнат на протести около 15 хиляди служители от администрацията. Причината - правителството не се допитало до тях за промените, свързани със съкращения, заплати и отпуски на служителите. В същото време икономисти обясняват, че в момента промените са повече от необходими. Репортаж на Мария Ванкова:
В едно помещение, където работят данъчни инспектори има три пъти повече служители от допустимото. Не защото някой ги е назначавал за щяло и не щяло, а защото работата е много. Христо Врабчев работи в отдела, в който се правят регистрациите по ДДС. Заплатата му е около 500 лева. За всяко тримесечие получава бонус около 1000 лева.
"Към момента дори наличният състав е недостатъчен и работим на санитарния минимум. Едва смогваме с преписки, процедури. Нашите актове много често се обжалват в съда и не можем да ползваме отпуски заради това обжалване и така става натрупване", обясни Христо Врабчев, данъчен инспектор по приходите.
Христо и колегите му са притеснени от огласената информация, че ще има съкращения, както и нови схеми за плащане на служителите. Синдикатите твърдят, че това не е съгласувано с тях. И настояват за диалог с правителството. В противен случай излизат на национален протест.
"Ако продължават нещата да се развиват в същия порядък, ще започнем предупредителни стачни действия със закачане на лентички, надписи, по-късно част от администрацията, която има право, ще прекрати работа за един час", каза Евтим Боюклиев, председател на синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа".
Прекратяване на работата за един час може да има в Агенцията за социално подпомагане, за заетостта, в НАП и в Здравната каса. Икономисти обаче обясняват, че промените са повече от необходими. И призовават синдикатите да не стопират реформите, за да не се окажем в положението на Гърция.
"В Гърция се случи същото нещо. При обявяване на всяка реформа синдикатите правеха стачки, протести и спираха всички реформи години наред, и поради тази причина Гърция сега е на ръба на фалита, дори аз бих казал, че тя е преминала отвъд ръба", коментира икономистът Георги Ангелов.
Според него, най-големият разход от бюджета е за пенсии, след това са парите за администрации, следвани от разходите за здравно и социално осигуряване. Затова по думите му, ако не се случат промените, няма да се справим с бюджетния дефицит. А и кризата ще ни напусне по-късно.