Шокиращи данни за домовете за деца с увреждания в България. Близо 240 деца са починали от глад, студ и мизерни условия в домовете през последните десет години. За някои от смъртните случаи дори няма установена причина. За 166 от случаите прокуратурата образува досъдебни производства. Марина Евгениева обобщава информацията по темата.

Според проверка на прокуратурата и Българския хелзинкски комитет най-много са случаите на смърт заради общо изнемощяване на организма, системно недохранване, пневмония и разпространение на зарази. Повечето деца са починали в домовете, а не в болници, което според правозащитниците значи, че те не са получили нужната лекарска помощ.  

"Не мога да си представя, че за десет години можем да допуснем 236 български граждани от тази най-уязвима категория да си отидат, като за огромния брой случаи, нямам точна статистика пред мен, но са сигурно 80% от случаите, дори никой не си е направил труда да уведоми органите на МВР или на прокуратурата за настъпилата смърт, за да се извърши проверка", коментира главният прокурор Борис Велчев.

В поне осем дома децата са връзвани с цел контрол, а на други места със същата цел са им давани силни успокоителни.

"Трябва да бъдат взети незабавни мерки. Мерки, които е трябвало да бъдат взети преди години, за да няма повече смърт, да няма повече телесни повреди, да няма повече свръхмедикализиране, да няма химически имобилизации и физически такива", смята адвокат Анета Генова.

Като добър пример за промяна беше посочен домът в Могилино, където след намесата на УНИЦЕФ и bTV първо започнаха работа нужните специалисти, а сега вече децата са изведени от институцията, живеят в близка до семейната среда и получават индивидуална грижа.

"Много са институциите, в които трябва да вземат мерки, за да не умират деца с увреждания от домовете. Пряк работодател на персонала е кметът – този, който носи пряката отговорност какъв персонал има вътре и как работи. Съответно отделите за закрила, държавната агенция, ето и прокуратурата - тя следи са спазване, ако има констатирано престъпление, да бъде заведено", заяви Надя Шабани от Държавната агенция за закрила на детето.

Освен досъдебните производства за смъртните случаи, прокуратурата завежда и 27 дела за нанесени телесни повреди или сексуално насилие. През следващата година прокурори отново ще проверяват домовете за деца с увреждания.

Добричката окръжна прокуратура ще образува досъдебни производства, които да доведат до изясняване на причините за високата смъртност в дома в село Крушари. До момента има образувано само едно досъдебно производство за смъртта на три деца, а там живеят 99.

"И през 1993, и през 1995 година, когато работех в дома като възпитател и днеска като директор, децата, които са лежащи, най-тежките случаи, най-болните деца не живеят дълго, колкото и грижи да полагаме за тях", разказа преди време директорът на дома в Крушари Юлия Върбанова.  

Директорката на дома каза днес, че ще коментира доклада на прокуратурата, след като се запознае подробно с него. В столичния дом за деца с увреждания "Дъга" са починали пет деца за последните десет години. Всички те са с тежки малформации, починали в болница. Тук живеят 62 деца, 40 от тях учат в Четвърто помощно училище, а 14 се обучават в класна стая в дома.  

"Крайната цел на нашата работа е децата да бъдат социално адаптирани към бъдещ живот в по-свободна среда", обясни възпитателят в дома Георги Георгиев. В дома няма дете, независимо от уврежданията му, което да е оставено да лежи в легло. Плановете са сградата да бъде превърната в рехабилитационен център.