Вече повече от две седмици пред паспортните служби се вият огромни опашки заради проблемите при издаването на новите документи с биометрични данни. Днес от МВР обещаха закъснението при издаването на задграничните паспорти да бъде наваксано до 10 дни и сроковете да се нормализират. Нашият репортер Рада Домусчиева следи темата:
От няколко дни паспортните служби работят денонощно
Очаква се наистина до 25 април МВР да навакса закъсненията и сроковете да се нормализират. Много от хората на опашката пред паспортната служба в София, например, бяха решени да търсят правата си в съда заради пропуснати ползи, които търпят поради забавянето на изработката на паспортите.
Иван Кисьов пропуска полета си за Хонг Конг във вторник, защото паспортът му не е готов. Вторият за последните два дни. Наложило се току-що издаденият му паспорт да бъде бракуван, заради допусната грешка. Така, само от самолетния билет загубите му до момента са 1120 евро.
"Тези 10 дни в Хонг Конг имах планирани срещи. Ще си търся правата. Първо, чакам да си получа паспорта, като се върна, ще изчисля какви са ми загубите и ще си търся правата”, сподели Кисьов.
На опашките всички са платили по 220 лева за документите и на всички пътуванията им са пред провал.
- В понеделник трябваше да е готов, утре имаме планиран отпътуване до Женева. Всичко е платено, хотел и т.н.
- Аз съм от 9 часа тук. Полицаят каза, че цял куп е готов, но няма нищо. Ако става въпрос за организация, носят едни листчета.
Един щастливец получи паспорта си три часа преди полета си. Любезна служителка го изровила в купчина. Бил готов преди два дни.
"Не бях в списъка, има едни паспорти сложени, други са на друго място,.пълен хаос”, сподели гражданинът.
Докато на опашката се чудеха по каква система ги пререждат, бившият премиер Симеон Сакскобургготски излезе от служебния вход. Експремиерът също подал документи за нов задграничен паспорт.
"Да не се шегуваме със "Сименс”, всичко беше перфектно”, коментира той.
Наблюдателни граждани съобщиха ,че се е забавил вътре 45 минути.
В момента се обработват само експресните и бързите поръчки
От паспортна дирекция се извиниха на българските граждани за неудобството, което им се причинява.
Ситуацията с отпечатването на задграничните паспорти бавно се подобрява. Вчера и онзи ден са произведени по 3-4 хиляди документа, днес - над 4 хиляди. Подадените заявления обаче са 138 хиляди, а произведените едва 19 хиляди.
"Софтуерът не показва приоритетно бързите и експресни поръчки и те не се появяват на екраните. В момента колеги от МВР правят засечка кои не са се върнали като информация, по това можем дори да ги намерим, след като в приложението тези поръчки не се виждат. Колегите не могат да ги изработят, те са три хиляди поръчки, обръщаме се към специалисти от фирмата", коментира инж. Мария Костадинова, директор на Паспортна служба – София.
ОТ МВР обещават до 25 април системата да заработи нормално.
"Ние се извиняваме на българските граждани, това, което зависи от нас, мисля, че колегите го правят, защото от 29 март сме почивали само на Разпети петък”, заяви още Костадинова.
ОТ МВР и "Сименс” ни допуснаха да заснемем как се отпечатва паспорт.
"В момента, в който поставим паспорта вътре, се кодира информацията и се кодира - след това е сложното в този процес, каза Иван Вълков от "Сименс”.
После документът се ламинира, перфорира и минава на качествен контрол.
"Напливът е твърде голям. Може би беше неизбежно да се случи това, правим всичко възможно да тръгнат нещата, работи се денонощно”, заяви още той.
В същото време министърът на вътрешните работи заяви, че досега министерството не е платило никакви пари по договора.
"Фирмата ще започне да получават пари след 8 месеца от плащането на таксите по заявленията”, коментира Цветанов.
"Предстои "Сименс" да предаде протокол за приемане на системата. В двумесечен срок МВР трябва да се произнесе по забележките и констатациите по неизпълнението на договора, ако има такива и може да се търси съответната финансова компенсация за неизпълнение на договора в обема, за който е сключен", заяви още Цветанов.
ОТ МВР припомниха ангажимента си да връщат парите на гражданите при неизпълнение на поръчките в срок.