Оказа се обаче, че в основните училища в градовете реформата негласно вече е стартирала. Заради липсата на деца и наплива към езикови паралелки, в много от училищата осми клас вече няма
„Ние останахме с по-малко деца, но пък някъде отидоха тези деца, тоест те отидоха в друго училище. Тоест за удряне не бих казал, че ще се получи, от едно място учениците ще отидат в друго учебно заведение”, коментира Венко Точевски, директор на ОУ "Христо Смирненски".
Все още няма точна сметка колко точно учители ще останат без работа, след преструктурирането на основните училища в Хасковско. Факт е обаче, че най-застрашени са преподавателите по селата. В района има 10 учебни заведения със смесени паралелки, в които заедно учат седмокласници и осмокласници.
Какво да се случва с училищата ще решават общинските съвети по места. Но тъй като закон все още няма, от хасковското кметството са скептични, че реформата ще може да бъде осъществена още през тази учебна година
„Идеята е добра, но би било добре да се изчака и от следващата учебна година да стартира това преструктуриране, като междувременно хубаво се обмисли децата къде ще бъдат насочени и кой ще обучава децата в осми клас’, коментира Анна Йорданова, директор дирекция Образование и младежки дейности към Община Хасково.