Политически страсти в Народното събрание, заради трагедията в Катуница. Да докладва за конфликта пред депутатите беше извикан заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. Той определи ситуацията като най-тежкото изпитание пред МВР за последните две години.

Скандалът в парламента избухна още сутринта заради настояването на Атака да бъде върнато смъртното наказание, да бъдат сформирани доброволчески отряди за опазване на собствеността и реколтата, разформировани циганските гета и въведена задължителна адресна регистрация.

Депутатът от левицата Георги Пирински обвини Атака в антиконституционно и грубо провокативно поведение. Сидеров пък отвърна: „комунистически убийци”.

Опозицията настоя МВР да даде обяснения пред парламента за дейстията си в Катуница.

"Министър-председателят заяви, че полицията е изпуснала ситуацията, а Цветанов заяви, че полицията и жандармерията са действали адекватно", отбеляза Иван Костов, съпредседател на Синята коалиция.

В крайна сметка депутатите решиха да извикат зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков за действията на МВР. Оказа се, че Вучков от сутринта чака в парламента да докладва по случая.

„Защо българските полицаи отиват да закрилят лицето Кирил Рашков вместо да го разследват за престъпления”, попита Волен Сидеров.

„Този случай, от който започна всичко не е междуетнически. В случая е налице умишлено причиняване на смърт при управляване на МПС”, каза Веселин Вучков. Според него инцидентът в Катуница и последвалите го събития, са най-сериозното изпитание пред МВР за последните две години.

„Как възгласи „еди кои си на сапун, а други под ножа” се връзват с тезата ви, че няма предпоставки за етнически конфликт”, попита Лютви Местан, ДПС.

Вучков подчерта отново основния приоритет на професионалното ръководство на МВР - опазването на обществения ред, недопускането на жертви и телесни повреди, и опазването на имуществото на хората.

Утре се очаква пререканията да продължат, заради общата декларация, която да обедини позициите на всички групи срещу етническото напрежение и престъпността.

Вучков представи и хронология на събитията в село Катуница

По думите му, след като МВР е събрало доказателствените материали, под ръководството на окръжния прокурор, и след проведени срещи с инициативен комитет от селото, ръководството на министерството е помолило жителите на Катуница да помогнат на институцията, за да се докаже това, за което те самите говорят. Той призна, че в селото престъплението е причинено при управлението на моторно превозно средство.

Хората споделиха, че макар да има множеството твърдения, не могат да убедят своите съселяни да дадат показания, заради страх, насаждан от 20 години насам

Пред нас те казаха, че този конфликт не е междуетнически. Нито един от тях не сподели, че има етнически проблеми с останалите ромски жители или дори с роднините на Кирил Рашков, каза зам.-министър Вучков. Според него, това е важно да се знае, тъй като в следващите дни ситуацията се е плъзнала по различна плоскост. Вучков заяви, че са необходими най-малко три свидетелски показания, за да се установи умишлено причиняване на смърт чрез моторно превозно средство.

По-рано днес парламентът  отхвърли искането на "Атака" за извънредно заседание

на Народното събрание на 1 октомври на тема "циганската престъпност и пакет от мерки срещу нея". Партията направи поредица от предложения за допълнение на дневния ред, сред които проекторешение за промяна на състава и ръководството на Комисията за защита от дискриминация, промени в Закона за радиото и телевизията, попълване на състава на комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси, но и те бяха отхвърлени.

Отхвърлено бе и искането на Синята коалиция за Временна анкетна комисия

за проверка на действията на МВР и кабинета по време и след трагедията в село Катуница. Един от най-активните депутати днес бе Волен Сидеров. Негови привърженици присъстваха в НС и аплодираха бурно лидера на "Атака".