В студиото на предаването "Сеизмограф" българският еврокомисар Кристалина Георгиева и бившият български еврокомисар Меглена Кунева коментираха процедурата, която започна Еврокомисията, заради обявения от правителството свръхдефицит. Ето какво заяви Кристалина Георгиева:

"Това е автоматична процедура, задейства се винаги когато дефицитът в една от страните мине 3%. В нея има редица стъпки, чак най-последната е наказателна, ако се стигне до нея. Досега от двайсетина процедури нито един път тази последна стъпка не е била направена, дори срещу Гърция. Това, което сега се обсъжда в Комисията, е дали не трябва да има повече сила в това как се реагира на страни, които минават дефицита си с повече от три пъти.

Темата е много сериозна, защото, ако ние имаме наказателна  стъпка в момента, в който една икономика е на колене, има голяма опасност, че вместо да помогнем да се излезе от сложната бюджетна ситуация, ние ще вкараме още по-сериозно икономиката в криза. И по тази причина винаги се търсят мерки, които са предварителни, които окуражават страните да правят правилните стъпки, без да се стига до санкции.

Ние сега ще получим доклад от Комисията, на тази основа правителството ще отговори, ще каже: „Да, с тези мерки ние сме съгласни, може би с някои не сме”. След това ще трябва да покаже, че ги изпълнява, и едва след като се изчерпат всички тези възможности за съдействие на страната ни да се върне в състояние под 3-те процента, може би ще се заговори за наказателна мярка.

Но къде сме ние – средно дефицитите на страните в Европейския съюз са 6,8%, т.е. ние сме много назад. Тоест, тази мярка наказание, дори ако започне Комисията по-сериозно да я въвежда в действие, тя е някъде в бъдещето. Аз честно казано вярвам, че до там няма да стигнем”.

Меглена Кунева коментира:

"Това е свързано с Пакта за стабилност. Пактът за стабилност е нещо различно от общата процедура, която е по санкциониране, ако една страна не въведе законодателството, например, или не изпълни това законодателство. (...)

Кристалина е абсолютно права. Ние нямаме тук типичната наказателна процедура по онзи първи тип, за който говоря, където Комисията е пазачът на договорите и тя следи дали точно се изпълняват ангажиментите".

Още по темата можете да видите тук