Смирение, но и гняв – с тези думи репортерът ни Иван Георгиев описа атмосферата в село Катуница днес. Селото изрази своите съболезнования към близките, които изпратиха 16-годишния Павел, починал по време на протестите.
Хората обаче не скриха гнева си
заради проблеми, които очакват своето решение от години. В днешния първи ден на траур в селото дойде президентът Георги Първанов. Жителите на селото побързаха с по едно изречение да споделят истории, таени с години.
„Това му е може би десети случай! Но не се вдигаше толкова много шум. могат всички да го потвърдят”, казаха хората от Катуница.
„Аз съм работил лично при него 2 години и той лично е казал всеки божи ден: "Българите докато не ви унищожа всичките, аз няма да се оставя", оплака се на президента един от живеещите в селото.
Преди да се отправи към църквата Св. Никола в Катуница, където да почете паметта и на 16-годишния Павел, починал по време на протестите в селото, президентът отиде да успокои хората.
„Никой не е по-силен от държавата, дори и най-слабата държава. Така че ще покажем какво можем”, обеща Георги Първанов.
Малко по-късно в селото дойде и премиерът Бойко Борисов, който на четири очи поговори с бащата на убития 19-годишен Ангел Петров.
Докато най-важните мъже в държавата бяха в местната църква, в другия край на Катуница, на мястото, където Ангел беше убит, него съсед спря колата си и се разплака. По-рано днес след среща в Областната дирекция на МВР в Пловдив премиерът Бойко
Борисов още веднъж подчерта, че полицията не е реагирала своевременно
на размириците в селото. Президентът Първанов от своя страна призова българските институции да бъдат единни в стремежа си да не се разпалва етническо напрежение в страната.
„Вчера полицията се е справила. Що се отнася до първата реакция обаче, споделям мнението на Бойко Борисов. Там се действаше мудно и можеше да се реагира много по-адекватно", каза президентът Първанов.
„В много прав текст казах на колегите, че не може да има горящи сгради и да се прием, че полицията си е свършила работата”, каза Бойко Борисов. На въпрос какво би направил в тази ситуация, той отговори: „Щях да заградя квартала и нямаше да допусна да палят къщи".
„Виждам, че има радикални политически групи, и не само политически, но акцентирам на това, които ще се опитат да яхнат вълната. И вие сте тези, които би трябвало да ги респектирате още по-силно, отколкото ние двамата. Най-лошото е да се етнизира тази предизборната кампания. Ако допуснем това, нищо добро не ни чака", отбеляза Първанов.
„Има политически партии, които това им е силата. С призиви „циганите на сапун” и „турците навън” нищо добро не ги очаква е една обединена Европа. Да допуснем, че спечелят избори – това ще им бъде в секундата не напонено, а ще поставят държавата в изолация”, каза Борисов.
В задочен отговор вътрешният министър каза, че не вижда грешки
в работата на своите подчинени. „Аз смятам, че в конкретната ситуация, в конкретния случай, това, което ние успяхме да направим, е действително да няма жертви. Представете си, че днес трябваше да изпращаме още няколко граждани, които са си заминали от инцидента, който можеше да стане на място - тогава кой щеше да бъде виновен?”, попита Цветанов.
Министърът, който е и шеф на предизборния щаб на ГЕРБ, обяви, че няма намерение да прекратява отпуска си, взет за времето на кампанията. Но не изключи нови подобни конфликти в предизборна обстановка.
До кога ще остане засиленото полицейско присъствие в Катуница?
От полицията в Пловдив уверяват, че хората, които следят за реда и сигурността в Катуница ще останат толкова време, колкото е необходимо. Хората в селото са по-спокойни след срещата си с премиера и президента и обещанието, които получиха, предаде Иван Георгиев. Обещания, че справедливостта и законът ще възтържествуват.
На лобното място на 19-годишния Ангел тази вечер се проведе бдение на свещи. Стотици жители на Катуница и хора от Пловдив дойдоха да запалят свещ в негова памет.