100 милиона лева укрити приходи са разкрити при съвместни проверки на 450 фирми, извършени от Националния осигурителен институт, Главната инспекция по труда и Главната данъчна дирекция.

Проверявани са фирми, които осигуряват служителите си на минимални работни заплати. Проверките показват, че някои работодатели са станали доста изобретателни.

"Най-интересните начини за маскиране на трудовите договори са изплащане на заплати под формата на служебни аванси, командировачни, награди", обясни Николай Попов, главен данъчен инспектор. 

4 000 фирми е проверила от началото на годината Инспекцията по труда. Съставени са 600 акта от по 1 000 лева за нерегистрирани трудови договори.

"За първите два месеца и половина на повече от хиляда човека сме помогнали да сключат трудови договори", посочи директорът на Агенция "Главна инспекция по труда" Тотю Младенов. 

Към 27 март регистрираните в НОИ трудови договори са повече от 1 300 000. В регистрите на института са се появили 3003-ма нови работодатели.

"Вероятно около 200 000 вече са излезли от сивата икономика, което е един положителен резултат", коментира Йордан Христозков, управител на НОИ. 

След регистрацията на трудовите договори повече от 30 000 души, регистрирани като безработни в бюрата по труда, се появяват вече като заети. Главната инспекция по труда предлага с промени в Наказателния кодекс, в които да се смята за престъпление, ако работодателите пречат на инспекторите да проверяват предприятия. НОИ също настоява за затвор за работодателите, които не плащат осигурителни вноски в особено големи размери.