Преди няколко месеца ви разказахме за окаяното състояние, в което се намира една от емблематичните за София сгради. Става дума за къщата на видния политик и банкер Иван Евстатиев Гешов. Още тогава предупредихме за това, че сградата в центъра на София се руши и заплашва безопасността на преминаващите.

Историята на къщата на Гешов започва още в началото на миналия век. Построена специално за семейството на видния български политик, сградата днес се руши.  

Въпреки че официално е обявена за паметник на културата от местно значение, частни интереси и липсата на грижи са причината за безпомощното състояние на къщата.

Започнал е един явен процес на деградация, състоянието демонстрира дори безстопанственост и съвсем логично е хората да се вълнуват от един очакван край на един такъв паметник. Да се надяваме обаче, че това няма да се случи, заяви арх. Йорданка Кандулкова, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство.

Къщата е частна собственост, в градоустройствения план, предвидена за хотел, но заради статута си е защитена. Затова и от години пустее и заплашва с рушащата си конструкция безопасността на преминаващите.

Ние като район правим предписания, които също са задължителни, но те могат да направят това, което и сега е направено - да се обезопаси сградата така, че да не бъде опасна за преминаващите и да се разчисти двора, обясни Маргарита Гутева, кмет на район Средец.

Въпреки това снегът и дъждът с всеки изминал ден продължават да влошават състоянието на паметника. И докато къщата на Гешов чака решение за съдбата си, може и да не оцелее.

Това е едно обезопасяване, което обезопасява не къщата, а преминаващите граждани. Съдбата на къщата ще се реши в института на паметниците на културата, тъй като те са органът, оторизиран от законите да преценят какво да стане с нея,  заяви още Маргарита Гутева.

Възможностите са три - сградата да бъде вградена в бъдещ строеж, каквото е желанието на собствениците, да бъде реставрирана и запазена, или просто да бъде съборена.

Нашето изискване е сградата да бъде запазена, ако не изцяло, то в достатъчен фрагмент така, че да бъде експонирана към уличното пространство със своите обемно пространствени параметри. Това ще рече не една фасада, апликирана на стъклената плоскост на новата сграда, а поне три или фрагмент от трите фасади – улична, значителна част от дворната, портика, които се развива западно, заяви арх. Йорданка Кандулкова.

Според нея трябва да се запази и част от интериора на къщата.

Има такива особени характеристики от началото на 20 век, които би трябвало да се четат в новата композиция, смята още Йорданка Кандулкова.

За изготвянето на проект Инстутът вече е ангажирал Съюза на архитектите, които трябва да проведат архитектурен конкурс за визията на къщата.

Собствениците - семейство Пишинови, също твърдят, че приоритет за тях е запазване на къщата като паметник на културата. От своя страна се ангажират и с това да покрият и укрепят допълнително сградата, така че тя да оцелее докато излезе официалното решение за съдбата й.