Според президента Георги Първанов, Росен Плевнелиев ще трябва да отговаря на много сериозни въпроси, свързани с несвършеното от правителството досега. Президентът коментира кандидатурата на ГЕРБ за „Дондуков” 2:
„Аз с удивление разбирам, че здравеопазването би бил приоритет в работата на г-н Плевнелиев, а защо не беше за правителството или ако е бил, какво се случи след тройната смяна на министрите, къде е здравната реформа. Е ли е възможен социално ангажиран президент и те ще бъдат ли такива, защото ако видите моите 28 случаи на вето за тези десет години, повече от половината от тях са свързани със социална проблематика.”, коментира държавният глава. По думите му един президент не може да не бъде социален в критериите за оценката на законодателството във всеки свой акт и действие.
Надявам се на максимална деперсонификация на кампанията
за същински дебат. Радвам се, че най-сетне имаме кандидатура от ГЕРБ, което канализира и самия президентски дебат, коментира още в Плевен президентът Георги Първанов, цитиран от агенция "Фокус". По думите му най-настойчиво послание е, че Плeвнелиев ще работи за стратегически дебат за бъдещото развитие по основните приоритети за страната.
"Коректно ще е да се отбележи, че досега президентската институция е провокирала такъв дебат. Когато дебатираме за приоритети, президентът може да помогне много, но аз се питам какво направи правителството. Институциите имаме сходни виждания за приоритетите, но те да не са само декларативни", посочи държавният глава.
Президентската институция няма отношение към съдебната власт
като изключим, че президентът преподписва, т.е. носи солидарно отговорност за някои решения. Това каза Първанов в отговор на упреците, отправени от премиера Бойко Борисов, че президентската институция е виновна за зациклянето на реформата в съдебната система, направени при представянето на кандидат-президентската двойка на ГЕРБ.
"Не бива да се посяват прекомерни очаквания към президентската институция. Досегашният правосъден министър имаше много повече лостове да ускори съдебната реформа, отколкото ще има вицепрезидентът, който има твърде скромни правомощия”, посочи Първанов и призова ГЕРБ, в това число и министър-председателя, да прочетат Конституцията.
Промени във функциите на Конституционния съд са обект на промени в самата Конституция. Иначе реформата в съдебната власт трябва да продължи, каза Първанов.