На днешния световен ден за борба с цензурата в интернет, "Репортери без граница" разпространиха списък с враговете на интернет. Сред тях те посочват Китай, Иран, Саудитска арабия, Виетнам и Тунис. Причината е, че тези държави налагат ограничения при достъпа до световната мрежа. Има ли интернет цензура у нас и каква?

Владимир Василев е администратор в интернет - форум. Цензура в него няма, но има органичения, с които потребителите трябва да се съобразяват.

"Например писането на кирилица, забраната за заместване на букви с цифри, също така обидите към от едни членове на форума към други са забранени”, обясни онлайн администраторът Владимир Василев.

Големите форуми, както и интернет-медиите в България са частни и са обект на контрола на своите собственици.

"При коментарните форми, те се модерират, просто се трият, тези които са с неподходящо съдържание, съдържат определен набор от думи, но за цензура не можем да говорим”, заяви Илиян Илиев, управител на интернет медия.

У нас защитата на интернет потребителите от цензура е гарантирана с текстове от Конституцията, с които доставчиците на интернет се съобразяват, когато задават правилата за ползване на сайтове и форуми.

Интернет потребителите у нас засега се чувстват защитени от цензура, такава каквато е наложена в държави като Китай. Те посочват обаче друг проблем.  

"Защото дори в закона да има текст, който да защитава сайтовете от хакерски атаки, на практика почти не съществуват органи, които да реагират адекватно на нашите сигнали, когато срещу нас има нападение”, допълни Владимир Василев.

За bTV Новините от Шумен - Галина Минчева