Разчертаните с линия и молив граници продължават да са причина за вражди в многоетническите държави в Африка. През последните години много от тях преживяха политически трансформации и военни преврати, а бедността провокира миграция към Европа.

Регионът Сахел, богат на злато, диаманти, уран, нефт, газ и други природни ресурси, от години е арена на различни интереси.

Там вече не са французите, нито миротворците на ООН, но все още са различни джихадистки групировки и руските наемници от бившата частна армия „Вагнер“.

Как Русия засилва влиянието си в Сахел и защо увеличава военното си присъствие в региона?

Август 2020 г. - военната хунта току-що е взела властта в Мали. Ликуващите по улиците на столицата Бамако, заедно с националния флаг, издигат руското знаме.

Скоро след това мисията на ООН в страната е преустановена, а Франция и западните съюзници се изтеглят.

Пет години по-късно Мали продължава да е във военен режим и е изправена през сериозни политически и икономически проблеми, които провокират миграция, разказва журналистът Мамадиара Диоп.

„Основните причини са лошото управление, липсата на перспектива за младите хора. Те се опитват просто да оцелеят. Насочват се към Средиземно море, през Мароко, за да стигнат до Европа. Мали има сериозен дял в миграционните потоци“, обяснява журналистът.

Улф Лесинг от години наблюдава процесите в района на Сахел в Африка, където нараства руското влияние.

„Мали е една от най-бедните страни в света. Джихадистите или терористите контролират част от страната. Правителството е съставено от военните и работи заедно с руски наемници, за да се сражават с джихадистите. Имаше кризи между Франция - някогашната колониална сила, и Мали като бивша колония. Стигна се до обтягане на отношенията между Мали и Париж. Русия използва това, като се представи като алтернатива“, обяснява Лесинг.

Мамадиара Диоп казва, че Русия започна активна политика в страната ѝ още през 60-те години на ХХ век, когато се раждат повечето независими държави на континента.

След началото на войната в Украйна частната руска армия „Вагнер“ излиза от анонимност и демонстрира влиянието си в страните от Сахел. Често руските наемници позират като лична охрана на африкански лидери.

„В Африка Русия казва, че те никога не са били колонизатори, за разлика от Франция, както и че нямат интереси към природните ресурси. Това очевидно не е вярно, защото „Вагнер“ печели от добива на злато, дървен материал и диаманти в Централноафриканската република и ги продава“, обяснява Лесинг. 

След метежа срещу Кремъл през лятото на 2023 г. лидерът на „Вагнер“ Евгений Пригожин публикува последното си видео от района на Сахел.

„Русия задържа бойците на старата група на Пригожин. Те все още са в Мали. В момента Русия се опитва да убеди власите да приемат така наречения "Африкански корпус", като по този начин трансформира бойците на „Вагнер“, които са оставени там умишлено, включително командирите им. Това бяха лични връзки на Пригожин в Мали, както и в Централноафриканската република. Русия се притесняваше, че ако ги  изтегли всички, това ще сложи край на отношенията в региона“, казва Лесинг.

„От южна Русия не може да се лети директно до Мали или Судан. Досега винаги руските самолети се приземяваха в Сирия, за да заредят гориво и т.н. След падането на диктатора Асад, Русия търси и се оглежда за алтернативи. В Сирия имаше военноморска база, както и военновъздушна база с летище, а в момента търси алтернативи в Судан. На пристанището в Судан има възможност за военноморска база. Водят се разговори. В момента се строят и летища в източна Либия. Т.е. Русия иска да продължи бизнеса си в Африка“, обяснява още Улф Лесинг.

Според него Европа трябва да бъде по-прагматична в политиката си към Африка, като насочи внимание и към повече икономически проекти. 

„Ако не се ангажираме и оставим континента в ръцете на Русия, Китай или други автократи, ще се изправим пред сериозни проблеми, включително още по-голяма миграция към Европа. Затова е нужна прагматична африканска политика, която да включва диалог дори с военни правителства. Няма как да го избегнем“, казва Лесинг.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK