Българската мироопазваща мисия в Косово е съществена част от усилията на НАТО в региона. Как местните албанци и сърби приемат нашите миротворци и присъствието на KFOR в страната?
Български офицери работят в командванията на KFOR, а маневрената рота и останалите войници патрулират, поддържат сили за бързо реагиране, охраняват база „Виладжио Италия“ край Печ и манастира „Високи Дечани“.
Янич е човек с мисия. По време на войната, когато сръбската армия настъпва в Косово, той прибира в манастира албанци, които пази като своя кръв и вяра. Години по-късно манастирът е атакуван многократно от албански националисти, но игуменът продължава да е на своето място.
„Ние постоянно сме изправяни пред опита да се втълпи, че сръбската православна църква в Косово всъщност никога не е съществувала, че всичко това са албански църкви и манастири. Макар винаги да питаме – добре, защо толкова много църкви и манастири бяха унищожени и осквернени, като са албански? Не е логично! Защо албанците биха унищожавали собственото си наследство? Всичко това са опити да се окаже натиск върху сръбското население да напусне“, разказва Сава Янич, игумен на манастира „Високи Дечани“.
„Отскоро при нас е и българският военен контингент, който също участва в закрилата на нашия манастир. Много сме доволни и мисля, че те вършат чудесна работа“, добавя той.
„Ако те не бяха тук, Бог знае какво щеше да се случи в Косово. Особено в последните години. Тук е много драматично, много динамично. Равновесието е крехко“, коментира Елиза Ходжа.
Тя е една от най-известните жени в страната – певица, архитект и депутат. Тя преживява войната, която ражда Република Косово.
„Aз бях тук през '90-те… от 16 до 26-годишна. През тези 10 години преживях мирната съпротива. Знам какво е да бъдеш изгонен от училището ти, да ходиш на училище в домовете на различни хора. Цялото ми образование премина в тази паралелна косовска система. Имам приятели, които все още са безследно изчезнали, защото загинаха във всичко, което се случи тук. Или защото се включиха в Армията за освобождение на Косово“, казва Елиза Ходжа.
„Нямаше да се справим сами. Затова сме благословени и ще бъдем вечно благодарни заради намесата им, но и заради присъствието им в Косово. И не знам как Косово ще се отблагодари за това, че са тук“, добавя тя.
Българският мироопазващ контингент, както цялата мисия на KFOR работи в много сложна политическа обстановка.
„Докато има такова поведение към нас – с открита репресия, избирателно прилагане на закона, очевидно показване на албански национални символи в Косово, това показва, че има опит да се пренапише историята, да се промени етническият състав на населението и потенциално да се случи това, което министър-председателят Курти подкрепя от години – създаването на една Велика Албания. И това ще бъде изключително дестабилизиращ фактор, който ще създаде сериозни проблеми, преселение на хора и т.н. – няма нужда от това“, отбелязва отец Янич.
„Ако преговорният процес с Белград завърши, мисля, че приказката за Косово и вътрешният ни поглед постепенно ще се променят. Защото иначе е невъзможно. За да се създаде доверие, за да живеем наистина заедно, не просто да съществуваме заедно или да се търпим. Ние можем да живеем заедно“, смята Елиза.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK