Два месеца, откакто темата за изпращане на български войски, които да гарантират мира в Украйна, заглуши всички останали в родното политическо пространство. След изказвания на президента и партийни лидери, парламентът дори прие декларация, че няма да изпращаме военни, въпреки че никой не поиска това от нас.
В момента единствената мироопазваща мисия, която включва присъствието на български войници зад граница, е тази в Косово.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Иван Георгиев - с разказ оттам в навечерието на 6 май.
Мостът над река Ибър, в сърцето на Косовска Митровица е съоръжение, което престава да бъде мост далеч преди края на войната през 1999 година. Вече десетилетия наред то е символ на дълбокото разделение между сърби и албанци, но и на непреодолимата граница между две напълно различни представи – както да миналото, така и за бъдещето на Косово.
Преди 38 години близо 15 000 сърби се събират в Косово поле, недалеч от Прищина. Местните албански полицаи прекъснат с насилие и кръв събитието, на което присъства и изпратеният от Белград партиен функционер Слободан Милошевич.
Тези думи, изречени с известна доза страх, бележат... началото на края на Югославия.
Въпреки че не говори на мегафон, гласът на Милошевич отеква из цялата федеративна република, а появата на национализмa води след себе си смърт, страдание и омраза.
От 1999 година досега има една сила, която гарантира крехкия мир в Полето на косовете.
„Косово е мирна страна. Животът е нормален, както в България. Но когато има някакви неща, които се случват на верска основа, тогава ескалират изключително бързо и се налага много да се вземат решения и да има реакция“, каза подполковник Христо Василев.
Близо 230 мъже и жени – толкова в момента са българските миротворци в Косово.
Наши офицери работят в командванията на КФОР в Прищина и в Командване Запад, базирано в Печ. А маневрената рота и останалите войници изпълняват разнообразни задачи.
„Българските военни са изключително подготвени за изпълнение на мисии в чужбина, защото ние преди всяка една мисия минаваме една изключително добра първоначална подготовка. А след това, както в България, така и в района на мисията, се минават допълнителни инструктажи, допълнително обучение, което е свързано реално с обстановката, в дадената страна и в дадената мисия“, обясни подполковник Василев.
Екипът ни е прикрепен към български патрул, който ни води в северозападната част на КО, съвсем близо до границата със Сърбия.
„Нашето ежедневие е много динамично. Задачите се променят в зависимост от средата за сигурност, от обстановката в Косово. Случва се да се променят ежеминутно, ежедневно. Ако НАТО не присъства тук, има предпоставки за влошаване на средата за сигурност. Смятам, че на първо място показва ангажираността на страната ни като член на НАТО. И като гарант за международния мир и сигурност, най-вече в района на Западните Балкани“ каза ст. лейтенант Стоян Спасов.
„Преди мисията целият контингент преминава специализирана подготовка по направления. А маневрената рота преминава занятия по езикова подготовка, тактико-специална подготовка, психо-лидерска подготовка, подготовка по борба с масовите безредици, което е ново за нас“, каза ст. сержант Красимир Кръстев.
Работата и поведението на българските мироопазващи сили в Косово предизвиква единствено уважение – както сред местното население, воините от държавите в коалиционния формат… и ръководството на Регионалното командване в Печ.
„Като командир на Регионално командване „Запад“ в КФОР за мен е привилегия да бъда начело на части, идващи от 10 страни членки на НАТО. Сред тях и българските войници - за които не мога да кажа достатъчно суперлативи. Защото виждам тяхното отношение всеки ден, в това как те изпълняват мисиите си, тяхната посветеност и техните усилия.
Те изпълняват задачите си по начин, който създава уважение към знамето на униформите им“, обясни полковник Франческо Ерико, командир на Регионално командване „Запад“, KFOR.
Полковник Франческо Ерико има статута на жива легенда в редиците на италианската армия и НАТО. Участник в десетки мисии на няколко континента, той е пряк свидетел ѝ на войната, след която се ражда Република Косово.
„Ситуацията тук е спокойна. Стабилна. Но е крехка. Важността на нашата мисия се определя от тази крехкост. Нашата роля, като доставчик на сигурност в Косово, ни задължава да бъдем безпристрастни, да осигуряваме стабилност и да пазим ситуацията спокойна“, заяви подполковник Франческо Ерико.
Въпреки трудностите – въпросът какво е усещането да носиш знамето и герба на ревера си, е този, който най-силно развълнува нашите военни, далеч от родината.
Освен патрулите, българската маневрена рота поддържа за сили за бързо реагиране, охранява база „Виладжио Италия“ край Печ и манастира Високи Дечани.
За живота в Косово – 26 години след края на войната, значението на мироопазващата мисия и отношението на местните албанци и сърби към воините в български униформи – следващата събота в bTV Светът.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK