
"Европейска нощ на прилепите" организира днес от 19 до 21 ч. в Зоологическата градина Центърът за изследване и защита на прилепите. Децата и родителите, дошли на проявата, ще се събират в зала "Котки, аквариум и терариум" в Зоологическата градина. Те ще участват в мултимедийна презентация и викторина на тема "Какво знаем за прилепите?". Проявата ще завърши с разходка с ултразвукови детектори за прилепи около езерото с патиците в Зоологическата градина.
Прилепите не са гризачи, а са самостоятелен разред - "ръкокрили" от клас "бозайници", съобщават от центъра. Съществуват на Земята от 55 милиона години и оттогава не са се променили съществено.
В България се срещат 33 вида прилепи от 35 установени в Европа. Уникалното разнообразие се дължи на географското ни положение, на разнообразния релеф, на мозайката от местообитания, както и на наличието на повече от 5400 пещери.
Всички видове прилепи у нас са насекомоядни. Колония от 300 индивида за едно лято поглъща около 550 килограма насекоми. За една нощ това са приблизително поне 20 000 комари, бръмбари, пеперуди и други насекоми, голяма част, от които са вредители. Прилепите раждат веднъж в годината по едно малко, което кърмят като всички бозайници. Всички видове имат очи, но се ориентират и ловуват, предимно с помощта на ултразвуци. Продължителността им на живот е уникално висока за бозайници с подобни размери и достига до 20-30 години.
Прилепите у нас са защитени от Закона за биологичното разнообразие, както и от много европейски директиви, конвенции и споразумения.
Времето