След официалната среща на четири очи, двамата министър-председатели единодушно отбелязаха, че и Чехия, и България съвсем умишлено не посочват точна дата за влизане в Еврозоната. Правителствата изчакват да видят как ще се развие ситуацията.
Борисов подчерта, че Чехия и България са две от шестте най-дисциплинирани държави
в Евросъюза от фискална гледна точка, но сред 27-те страни членки има много „екстремитсти", които влияят негативно на финансовата дисциплина. Той препоръча пенсиите в целия Европейски съюз да се изравнят с българските и така след няколко години Европа ще тръгне нагоре.
"И ние искаме нашите пенсионери да взимат 2 000 лв., те го заслужават, но тогава бюджетът ще светне на червено и ние ще се наредим на опашката за помощи от Евросъюза. Да направят пенсиите като в България и Европа ще тръгне нагоре”, каза Борисов.
Чешкият премиер Петър Нечас изрази безпрекословна подкрепа за присъединяването на България към Шенген
"Отношението на някои европейски държави, които слагат нови изисквания към България е нечестно и непочтено. България е вложила много финансови средства, за да постигне изискванията и това не е самоцел, това е задължение на страната ви по договора за присъединяване към Европейския съюз”, обяви той.
Имуществото, придобито по престъпен начин, ще бъде отнемано и без да има решение на съда
Спорният текст, който веднъж вече беше отхвърлен от парламента, ще бъде приет. Това увери премиерът. В известния като закона "Попова" текст ясно трябва да бъде посочено, как държавата ще стопанисва отнетите имоти до произнасянето на съда, каза Борисов на среща с българската общност.
"Да, днес сме ние, няма опасност от нарушаване на демокрацията. А утре, ако са други? Да дойдат да ти вземат къщата, ако след две години съдът ти я върне, през това време тя се разрушила, кой ще ти я плати? В България да вземеш имота, къщата на някой, всички ще ти ръкопляскат, особено, ако е на съседа, ако е съседската”, каза още той.