45% от населението в София вече има парно отопление, съобщиха от "Топлофикация"-София.
От "Топлофикация" напомнят, че 250 киловата от подаваната енергия всеки месец се таксува по старите цени. Тази енергия е достатъчна за отоплението на 1 гарсониера за една седмица или 10 дни.
"Всички потребители на топлинна енергия, независимо дали са минали на топлинно счетовоство или не, ще получат навреме услугата отопление", заяви инж. Георги Рогачев, член на Управителния съвет на "Топлофикация"-София.
При включване на парното абонатите трябва да отворят до край термостатните вентили, за да няма въздушни възглавници в инсталацията. След като се убедят, че радиаторът работи добре, могат да настроят винтила на желаната степен. Специалистите по топлинно счетоводство съветват да внимават, защото "често във водата има ръжда или малки камъчета, които пречат на вентила да затваря добре, и въпреки, че е на нула продължава приток на топлина към радиатора и уредът отчита", Николай Жечков, управител на фирма за топлинно счетоводство.
Според експертите, върху показанията на топломерите най-силно влияят дългите завеси и решетки на радиаторите, които закриват уредите и предизвикват затопляне само в пространството около самия радиатор.
По данни на метеоролозите от Би Ти Ви от 6-ти до 12-и ноември температурите ще се понижат с от 5 до 8 градуса.
Проверката на разпределителите за топлинно счетоводство в Държавната агенция по стандартизация и метрология трябва да се прави от гражданите, които се съмняват в показанията на топломерите си. Такива са препоръките на "Топлофикация". Според дружеството проверката на всички разпределителни устройства е твърде голяма инвестиция. "Топлофикация" припомня, че уредите до абонатните станции са проверени от Агенцията по метрология. До две седмици дружеството ще открие два информационни центъра в столицата за проблеми с топлинното счетоводство.