Проучване в Шумен показва, че броят на хората, които четат, все повече намалява. Променил се е и вкусът на хората към книгите. И днес най-четящи са възрастните хора. И ако преди време са предпочитали класическа литература, днес залагат на приключенски и любовни романи.
"Не искам да чета политически книги и нищо друго, искам малко да се разнообразя от ежедневието. Като по-млада и приключенски и любовни съм чела, и даже и разкази също са ме вълнували. Хората вече не познават класиците в литературата и това е доказано”.
"По-младите четат енциклопедии или фантастични книги, но го правят все по-рядко. Високите технологии и компютрите отдавна са изместили книгите - дори и за децата в ранна възраст, които се ограничават с четивата от задължителният списък за лятото”, смята кметът на Стара Загора професор Светлин Танчев.
Въпреки че много млади хора предпочитат компютрите пред книгите, шуменски ученици решиха да дарят пари на местната библиотека, за да реставрира старопечатно евангелие от 1875г.
"Тези пари са предназначени точно за реставрирането на книгата и създаването на специални условия, в които тя да бъде запазена”, обяснява помощник директорът в хуманитарната гимназия в Шумен Марияна Димитрова.
"Аз всеки път благодаря на нашите дарители, като им казвам, че е много по-добре, книгите, които не ползват в домовете си да ги подарят на библиотеките, защото от една страна това ще обогати фондовете на библиотеките. Книгите ще бъдат на подходящото место, ще бъдат опазвани, и не на последно място самите собственици ще бъдат по-здрави, ще страдат по-малко от алергии”, смята директорът на РБ "Стилиян Чилингиров" Красимира Александрова.