Тютюнопроизводителите нямаха разрешение за протест, но до излизането им на пътното платно полицаите само ги наблюдаваха. Те застанаха срещу тях и ги отблъснаха в момента, в който тютюнопроизводителите излязоха на шосето, водещо към гранично-пропускателния пункт „Дунав мост”. След десет минути платното беше освободено.
До сблъсъка се стигна след като протестиращите останаха недоволни от срещата си с изпълнителния директор на Фонд "Тютюн" Гюрсел Емин.
"Има ли вариант тези 116 милиона да бъдат пропорционално и коректно разпределени върху всички пет сорта басми – да или не?”, попитаха протестиращите.
"Има решение на управителният съвет, има решение и на парламентарната група по земеделие и гори, което е гласувано на 100% от всички народни представители, така че вие си направете сметката дали са разпределени коректно или не", отговори им Емин.
Протестът започна в 10ч. сутринта, като тютюнопроизводители от Североизточна България се събраха на поляната в близост до граничния пункт, за да изразят недоволството си от неравнопоставеното, според тях, разпределение на премиите от фонд "Тютюн", с което се ощетяват производителите от Северна България.
По-късно тютюнопроизводителите представиха своите искания, свързани с промени в Наредба № 2 на МЗХ и начина на разпределение на премиите за реколта 2009 пред областния управител. Те поискаха и възможно най-скоро среща с министъра на земеделието и храните.
Правителството утвърди размера на паричната премия за произведен тютюн от реколта 2009.
Ще бъдат изплатени общо 116 милиона лева. По думите на министъра на земеделието и храните, това е максимумът на разрешената от Брюксел помощ. Според схемата, най-много получават ориенталските тютюни, които се произвеждат на ръка и мярката е насочена към дребните производители в Кърджали и Гоцеделчевско.
Така сред недоволните остават производителите на едролистни тютюни, които се произвеждат по промишлен начин. При всички сортове, цените на килограм са по-малки, но пък реколтата е повече и изплатените пари ще са повече от минали години.
"Протестите в момента са за това, че те не можаха като четири сортови групи да постигнат консенсус. Аз разговарях преди малко с представители на ориенталските тютюни - те казаха, ако от едната страна днес излизат 500 души, ние утре можем да излезем 50 000”, коментира министър Найденов.
Министър Найденов наблегна на факта, че одобрената от кабинета схема, е съобразена с препоръката на земеделската комисия в парламента и всички депутати в нея.